Magierowski: prezydencki projekt ustawy frankowej wkrótce w Sejmie

Biznes
Magierowski: prezydencki projekt ustawy frankowej wkrótce w Sejmie
Polsat News

Prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej wkrótce trafi do Sejmu i będzie procedowany - zapowiedział w programie "Graffiti" szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Dodał, że projekt ma jednocześnie ulżyć poszkodowanym frankowiczom i zachować stabilność sektora bankowego.

Marek Magierowski zapytany przez Dominikę Długosz w Polsat News, kiedy projekt może trafić do niższej izby parlamentu, powiedział: "już wkrótce, już za chwilę". Podkreślił, że "prezydentowi zawsze zależało na tym, by ten projekt dopracować".

 

Przypomniał, że projekt ustawy frankowej powstał w styczniu i został skierowany do KNF. - Był szereg uwag, były konsultacje, był zespół ekspertów i ten projekt będzie dopracowany, jest dopracowywany w taki sposób, żeby z jednej strony realizować przyrzeczenie złożone tzw. frankowiczom, żeby im ulżyć - tym osobom, które czują się poszkodowane przez banki, a z drugiej strony - żeby jednak zachować stabilność sektora bankowego – zapewnił prezydencki minister.

 

- Jest to niezwykle delikatna materia, stąd prace nad projektem trwały tak długo - zauważył Magierowski.

 

Problemy frankowiczów i propozycja prezydenta

 

Sprawa kredytów frankowych budzi emocje od "czarnego czwartku" 15 stycznia 2015 r., gdy szwajcarski bank centralny (SNB) podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego. Spowodowało to, że wielu właścicieli frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w trudnej sytuacji finansowej.


Pierwszy, przedstawiony w styczniu, prezydencki projekt ustawy przewidywał przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie. Zakładał trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu.


KNF bardzo krytycznie oceniła jednak skutki projektu, uznając, że może on "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy". 

 

Wyliczając koszty tej ustawy dla banków, Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła, że w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu może to być kwota 66,9 mld zł.

 

Drugi projekt Kancelarii Prezydenta

 

Pod koniec czerwca prezydencki zespół ekspertów przedstawił "prawie ostateczny kształt" kolejnej propozycji, dotyczącej frankowiczów. W odniesieniu do kredytów walutowych zespół zaproponował takie rozwiązania, jak zwrot części spreadów, cztery warianty "kursu sprawiedliwego" - do wyboru przez kredytobiorcę, przewalutowanie kredytu po obecnym kursie, a także zwrot nieruchomości, na którą został zaciągnięty kredyt.

 

Pomysły te są krytycznie oceniane przez środowisko bankowców, które ma własne propozycje - Związek Banków Polskich zaproponował np., by wsparcie dotyczyło tylko tych kredytobiorców, których koszty spłaty rat przekraczają 70 proc. dochodów.

 

PAP, Polsat News

 

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie