Polska na 30. miejscu na świecie w rankingu jakości życia. Dokonała największego skoku w Europie

Biznes
Polska na 30. miejscu na świecie w rankingu jakości życia. Dokonała największego skoku w Europie
pixabay/jill111/CC0 Public Domain

Polska przegoniła pod względem jakości życia Włochy i Grecję. Jest tuż za Portugalia i Hiszpanią. Jak się okazuje, najlepsza do życia jest Europa. W pierwszej dziesiątce są wyłącznie kraje Starego Kontynentu - wynika z rankingu stworzonego przez firmę doradczą Boston Consulting Group.

Autorzy raportu biorą pod uwagę nie tylko kryteria ściśle ekonomiczne. Analizują osiągnięcia krajów także w takich obszarach jak: edukacja, opieka zdrowotna, stan środowiska naturalnego, infrastruktura i nierówności dochodów. Wśród 44 czynników są też: bezrobocie, zaufanie społeczne, równe traktowanie płci, korupcja i wolność mediów.


Pierwsza trójka w rankingu to: Norwegia, Holandia i Finlandia. W pierwszej dziesiątce są też m.in.: Niemcy, Austria, Islandia i Szwecja.  Australia znalazła się na 11. miejscu, Wielka Brytania na 17., USA na 19., Francja na 20., a Japonia na 21. Włochy znalazły się na 36. miejscu, z kolei Grecja na 47.


Polska najlepsza w Europie w podnoszeniu jakości życia


Polska jest wymieniana w rankingu jako kraj, który dokonał znaczącego skoku, a jakość życia według branych pod uwagę parametrów jest znacząco wyższa, niż wynikałoby to z zamożności kraju.


"Polska znajduje się na 30. miejscu na świecie - zdecydowanie wyżej, niż wynikałoby to z poziomu PKB przypadającego na mieszkańca (pod względem PKB per capita w 2015 roku według Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska znajdowała się na 43. pozycji na świecie). Polska najszybciej spośród krajów Unii Europejskiej poprawia jakość życia. Osiągnięciem jest również przełamanie typowej, negatywnej zależności pomiędzy wzrostem gospodarczym i stanem środowiska – w Polsce, równolegle z rozwojem ekonomicznym, następuje poprawa stanu środowiska" - napisali autorzy opracowania.


Słaby rynek pracy i zarobki


Największe słabości Polski to rynek pracy i dochody – w tych kategoriach zajmuje odpowiednio 21. i 24. miejsce wśród krajów UE. To również czynniki, które szczególnie wpływają na sytuację i nastroje obywateli. Zwłaszcza zarobki są zdecydowanie poniżej średniej unijnej. 


Natomiast najsilniejsze strony to edukacja - to 4. najlepiej oceniany system w Europie oraz umiejscowiona na 5. pozycji stabilność gospodarcza. Tak jak w poprzednich latach, źródłem największej satysfakcji dla Polaków są dzieci, małżeństwo oraz relacje towarzyskie. Tradycyjnie też najmniej życiowego zadowolenia Polacy czerpią ze swojej sytuacji finansowej i wysokości dochodów.


Raport powstał jeszcze bez uwzględnienia wpływu programu 500+ na gospodarkę i sytuację rodzin z dziećmi.


Jakość życia, a poczucie szczęścia


Intuicyjnie można zakładać, że w krajach o wyższym poziomie rozwoju mieszkańcy są bardziej zadowoleni z życia. Okazało się, że niekonieczne tak jest. Autorzy raportu zestawili wyniki rankingu z danymi "World Happiness Report" i okazało się, że w niektórych regionach świata mieszkańcy są bardziej zadowoleni z życia niż wynikałoby to z poziomu rozwoju ich krajów, a w innych mniej.


"Przykładowo, mieszkańcy Ameryki Południowej są wyraźnymi optymistami, natomiast ci z Europy Środkowej i Wschodniej – są raczej pesymistycznie nastawieni do rzeczywistości" – wynika z tego porównania. Polska w "rankingu szczęśliwości" jest na 57. miejscu.


Autorzy opracowania potwierdzają natomiast przekonanie, że zwykle za wzrost gospodarczy, państwa płacą pogorszeniem stanu środowiska naturalnego oraz zdrowia obywateli.


"W wielu miastach na świecie jakość powietrza jest tak niska, że wychodząc z domu mieszkańcy muszą zakładać maski ochronne. W 2006 r. w Hong Kongu deweloperzy zanotowali znaczący spadek cen nieruchomości ze względu na poziom zanieczyszczenia miasta, a w ocenie firm rekrutacyjnych zagraniczni menadżerowie oczekują premii finansowej jako rekompensaty za trudne warunki środowiskowe panujące w mieście" - zauważono.

 

ranking

 

 polsatnews.pl, rp.pl; infografika: BCG

 

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie