Policja postrzeliła czarnoskórego mężczyznę, gdy próbował pomóc pacjentowi

Świat
Policja postrzeliła czarnoskórego mężczyznę, gdy próbował pomóc pacjentowi
Pixabay/FitzFox/CC BY 2.0

Policja na Florydzie postrzeliła czarnoskórego opiekuna, który próbował na ulicy uspokoić swego autystycznego pacjenta. Trzymał ręce w górze i kilkakrotnie powtarzał, że nie jest uzbrojony. Incydent nagrano na smartfonie - podają w czwartek media w USA.

Do wydarzenia doszło w poniedziałek w Miami, a w środę do lokalnych mediów trafiło nagranie ze smartfona, na którym widać, jak 47-letni Charles Kinsey leży na ziemi z rękami w górze i rozmawia ze swym podopiecznym oraz otaczającymi ich policjantami.

 

"On ma w rękach ciężarówkę dla dzieci!"


Jak pisze dziennik "Washington Post", 27-letni autystyczny mężczyzna wyszedł z pobliskiego domu pomocy społecznej, usiadł na ulicy i zaczął bawić się ciężarówką dla dzieci, blokując ruch kołowy. Kinsey próbował przekonać pacjenta, by wrócił do budynku, gdy na miejsce przyjechała policja i otoczyła mężczyzn. Ktoś zadzwonił pod numer 911 i twierdził, że na ulicy siedzi osoba z bronią, która grozi, że popełni samobójstwo.


Przedstawiciel lokalnej policji Neal Cuevas powiedział gazecie "The Miami Herald", że funkcjonariusze kazali Kinseyowi i pacjentowi położyć się na ziemi.


- Połóż się na brzuchu - mówi na nagraniu Kinsey do pacjenta. - Zamknij się! - odpowiada mu 27-latek, siedzący po turecku i bawiący się zabawką. - On ma w rękach ciężarówkę dla dzieci! - krzyczy Kinsey do policjantów. Mimo to jeden z nich oddaje trzy strzały w kierunku mężczyzn, raniąc Kinseya w nogę. Na wideo, które otrzymała redakcja "The Miami Herald", nie widać momentu strzelaniny.

Przy mężczyznach nie znaleziono broni


Kinsey twierdzi, że zanim go postrzelono, przekonywał funkcjonariuszy, iż nie ma konieczności użycia broni. Z jego wypowiedzi wynika też, że gdy zapytał policjanta, dlaczego otworzył do niego ogień, ten odparł: - Nie wiem.


Policja nie podała imienia i nazwiska policjanta ani jego koloru skóry. Poinformowano jedynie, że został wysłany na przymusowy urlop, co jest standardową procedurą po podobnych incydentach.

 

Liczne akty przemocy z udziałem policjantów


Do strzelaniny doszło po licznych w ostatnich tygodniach w USA aktach przemocy z udziałem policjantów.


Na początku lipca podczas próby zatrzymania policja w Baton Rouge w stanie Luizjana zabiła czarnoskórego 37-letniego Altona Sterlinga, co wywołało falę protestów. Napięcie wzrosło, gdy dzień po zabiciu Sterlinga policjanci zastrzelili czarnoskórego, 32-letniego Philando Castile'a w stanie Minnesota, co jego partnerka zarejestrowała w 10-minutowym nagraniu wideo, pokazanym na żywo na Facebooku i umieszczonym wkrótce potem na YouTube. Kolejnego dnia w Dallas w Teksasie czarnoskóry snajper, były żołnierz, otworzył ogień do funkcjonariuszy, zabijając pięciu z nich. W niedzielę trzech policjantów zostało zastrzelonych w Baton Rouge.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie