Planowano zamach podczas igrzysk w Rio. Aresztowano 10 osób

Świat
Planowano zamach podczas igrzysk w Rio. Aresztowano 10 osób
PAP/EPA/Antonio Lacerda

Brazylijska policja rozbiła grupę zwolenników Państwa Islamskiego, którzy mieli planować przeprowadzenie zamachu terrorystycznego w czasie igrzysk olimpijskich. Letnie igrzyska w Rio de Janeiro rozpoczną się 5 sierpnia i weźmie w nich udział ponad 10 tysięcy sportowców z całego świata.

Informację o aresztowaniach potwierdził minister sprawiedliwości Alexandre Moraes. - 10 osób aresztowano w czwartek pod zarzutem przynależności do grupy wspierającej Państwo Islamskie oraz przygotowywania ataków terrorystycznych podczas igrzysk olimpijskich w przyszłym miesiącu w Rio de Janeiro - powiedział Moraes.

 

Grupa złożona z 10 osób miała omawiać szczegóły ataku oraz kupno broni. Wszyscy zostali zatrzymani.

 

Tymczasowy prezydent Brazylii Michel Temer zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w oświadczeniu, że operację przeprowadzono w dziewięciu stanach w Brazylii.

 

Zamierzali użyć broni i stosować taktykę partyzancką

             

Według sądu w południowym stanie Parana istniały wskazania, że grupa zamierza użyć broni i zastosować taktyki partyzanckie. Komunikowali się za pośrednictwem internetu i nigdy się nie spotkali.

 

Brazylijskie siły policyjne i wojskowe zaangażowane w ochronę bezpieczeństwa 10,5 tys. uczestników Igrzysk z 206 krajów i około 300 tys. spodziewanych turystów, to 85 tys. zawodowców. Z tego 47 tys. stanowią członkowie policji federalnej - cywilnej i wojskowej. 38 tys. rekrutuje się z sił zbrojnych.


Według dziennika "Folha de Sao Paulo" na zapewnienie bezpieczeństwa zawodników i publiczności podczas igrzysk Brazylia przeznaczyła ze środków publicznych i prywatnych 1,5 miliarda reali.

 

Podwyższono alert antyterrorystyczny


Brazylijska Agencja Wywiadowcza Abin podniosła w tych dniach do poziomu czwartego w skali pięciostopniowej alert antyterrorystyczny.


Po zamachach w Paryżu w listopadzie ub. roku Abu Abdallah al-Formosi, wysoko postawiony przywódca Państwa Islamskiego (IS), napisał na Twitterze: "Brazylio, jesteś naszym następnym celem".


Przed kilku dniami ekstremiści z ugrupowania Ansar al-Khilafah Brasil zadeklarowali lojalność wobec IS.


Agenci wydziału antyterrorystycznego policji federalnej - według czwartkowych informacji brazylijskiego wydania madryckiego dziennika "El Pais" -  monitorowały ostatnio ponad 40 podejrzanych o powiązania z terroryzmem islamskim na terenie Brazylii.

 

Plany IS - zamach na francuską ekipę


Jeden z poddanych inwigilacji, Libańczyk Ibrahim Chaiboun Darwiche, właściciel restauracji w miejscowości Chapoe w  stanie Santa Catherina, zamieścił w sieci film wideo, w którym broni ataku IS na redakcję francuskiego pisma satyrycznego "Charlie Hebdo". W kwietniu 2O13 roku spędził on 87 dni w Syrii w regionie opanowanym przez Państwo Islamskie - ustaliła brazylijska policja federalna.


W maju br. francuski wywiad wojskowy poinformował brazylijskich partnerów, że IS planuje zamach na francuską ekipę na igrzyska w Rio.


Od pewnego czasu trwają ćwiczenia brazylijskich służb mających zapewnić bezpieczny przebieg igrzysk. W ubiegłą niedzielę przeprowadzono symulację operacji zabezpieczenia uroczystości otwarcia. Od godziny 6 rano do 12 w południe policja zamknęła dla ruchu dziesięć ulic prowadzących do stadionu Maracana w północnej części dawnej stolicy Brazylii, w rejonie Pałacu Itamaraty.


Reuters, PAP

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie