Lekarze bez Granic natrafili na ponton z 200 uchodźcami i 22 ciałami

Świat
Lekarze bez Granic natrafili na ponton z 200 uchodźcami i 22 ciałami
PAP/EPA/SPANISH DEFENCE MINISTRY

Wyczarterowany przez organizację Lekarze bez Granic (MsF) statek natrafił w środę na Morzu Śródziemnym na ponton, w którym do Włoch zmierzało ok. 200 uchodźców. Na dnie łodzi natrafiono też na zwłoki 21 kobiet i mężczyzny, którzy zmarli, zanim przyszła pomoc.

Cała dwustuosobowa grupa migrantów została przetransportowana na pokładzie wynajętego przez Lekarzy bez Granic statku "Aquarius" do włoskiego portu.

 

Z kolei Fundacja MOAS (Stacja Pozabrzegowej Pomocy Migrantom), która również używa wyczarterowanego statku "Phoenix", uratowała w środę 354 osoby.

 

Operacje straży przybrzeżnej

 

Włoska straż przybrzeżna poinformowała w specjalnym komunikacie, że w 25 operacjach prowadzonych na Morzu Śródziemnym od wtorku uratowano 3200 uchodźców zmierzających z Afryki w stronę Włoch. Liczba migrantów ocalonych w samą tylko środę wynosi 2126 osób.

 

W akcjach brały udział okręty włoskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej, statki organizacji pozarządowych oraz patrolujące wybrzeże okręty krajów UE działające w ramach operacji Sophia, wymierzonej w przemytników ludzi.

 

Wypływają z Libii i Egiptu

 

Według szacunków Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) większość migrantów usiłujących dotrzeć do Włoch wypływa z Libii. Kolejna ich najliczniejsza grupa wyrusza z Egiptu.

 

Jak podał Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców od początku roku do Włoch przybyło ponad 80 tys. migrantów.

 

Ocenia się, że od 2014 roku utonęło ponad 10 tys. osób, które usiłowały dotrzeć przez Morze Śródziemne do Europy.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie