Polacy używają coraz mniej kart kredytowych

Biznes
Polacy używają coraz mniej kart kredytowych
pixabay/lcb/CC0 Public Domain

W ciągu roku ubyło z rynku finansowego 74 tys. kart kredytowych. Banki oferują teraz ten produkt klientom, którym przyznać mogą wyższe limity do spłaty - wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej. Polacy są zadłużeni na kartach na ponad 12,5 mld zł.

Według opracowania, w maju 2016 roku podpisano o 15 tys. (14,3 proc.) mniej umów na karty kredytowe niż w maju ubiegłego  roku. Na nowo wydawanych kartach kredytowych ustalane są jednak wyższe limity wydatków.

 

Na teraz wydawanych kartach przyznany limit wynosił średnio 4555 zł, przed rokiem było to 4162 zł. Limit wzrósł więc o 9,5 proc. Wyższe limity wydatków rekompensują bankom spadki liczby otwieranych rachunków kart kredytowych.

 

Mniej aktywnych kart

 

W ciągu roku (od maja 2015 do maja 2016) ubyło z rynku ponad 300 tys. rachunków kart kredytowych. Jest to różnica między liczbami otwieranych i zamykanych rachunków. Tymczasem liczba kart aktywnych, czyli używanych do regulowania płatności, zmniejsza się wolniej, bo w ciągu roku kart takich ubyło 74 tysiące. O ile przed rokiem 40 proc. kart nie było używanych przez ich właścicieli, to obecnie udział nieużywanych kart spadł o 2 punkty procentowe.

 

"Tendencja do zamykania nieaktywnych kart nie jest nowa. Od czasu zaburzeń na rynkach finansowych w poprzednim dziesięcioleciu, banki i ich klienci stali się ostrożniejsi w otwieraniu nadmiernej liczby rachunków. Wówczas banki często oferowały transakcje wiązane, np. proponowały kartę kredytową przy okazji zawierania umowy dotyczącej otwarcia rachunku, jednak klienci nie zawsze rozumieli  konsekwencje wynikające z posiadania nieużywanej karty, np. konieczność wnoszenia opłaty rocznej" - napisali analitycy BIK.

 

Banki dają karty bogatszym klientom

 

Obecnie kart z limitami zadłużenia do 4 tys. zł banki przyznały 20 proc. mniej niż przed rokiem.


"Większość banków wydaje się być mniej zainteresowana otwieraniem kart dla nieznanych im klientów, gdyż po ustawowej obniżce stawek opłaty interchange, karty kredytowe są dla nich mniej rentowne. Banki te oferują karty osobom sprawdzonym, czyli z wiarygodną historią kredytową. Osobom takim banki mogą zaoferować wyższe limity" - wynika z analizy.

 

Obecnie karty kredytowe posiada 4,7 mln Polaków, ale osób używających kart, czyli posiadających na swych kartach salda kredytowe, jest o milion mniej. W ciągu roku zadłużenie na kartach wzrosło o 4 proc. i wynosi obecnie 12,6 mld zł.

 

polsatnews.pl

 

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie