Podwyżki dla polityków, prezes TK na obradach sejmowych komisji - Ryszard Petru w programie "Gość Wydarzeń"

Polska
Podwyżki dla polityków, prezes TK na obradach sejmowych komisji - Ryszard Petru w programie "Gość Wydarzeń"
Polsat News

Według Nowoczesnej, zarobki polskich polityków nie odbiegają od zarobków polityków w innych krajach europejskich. Czy prezydentowi, premierowi, ministrom i wiceministrom należy więc podwyższyć wynagrodzenie - o tym w programie "Gość Wydarzeń" o 19:15 Jarosław Gugała porozmawia z liderem Nowoczesnej Ryszardem Petru.

Projekt autorstwa PiS zakłada, że o kilka tysięcy złotych wzrosną pensje osób zajmujących najważniejsze stanowiska państwowe. Najbardziej zyskają premier, marszałek Sejmu, Senatu oraz prezes NBP - ich wynagrodzenia powiększą się niemal o połowę z 16,6 tys. zł brutto do 24 tys. zł.

 

PO złożyła we wtorek wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu tego projektu. PiS przekonywał, że zmiany są konieczne. - Jest coś niemoralnego w tym, żeby przyznawać sobie podwyżki w momencie, kiedy mamy rekordowo duży rząd - 118 ministrów, wiceministrów, włącznie z premierem - argumentowała natomiast Nowoczesna.

 

Czy ustawę należy zatem odrzucić w całości czy niektóre propozycje podwyżek zaakceptować? - m.in. o to Jarosław Gugała zapyta Ryszarda Petru. 


Rozmowa dotyczyć będzie też decyzji Państwowej Komisji Wyborczej, która  odrzuciła sprawozdania finansowe Nowoczesnej z ubiegłorocznych wyborów. Nowoczesna niezgodnie z przepisami przelała kwotę blisko 2 mln zł z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego. Tymczasem zgodnie z Kodeksem wyborczym, pieniądze te najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero stamtąd przelane powinny zostać na konto komitetu wyborczego.

 

Konsekwencją odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego może być strata do 75 proc. dotacji, którą partia otrzymuje z budżetu.


Będzie też mowa o informacji z działalności Trybunału Konstytucyjnego jaką prof. Andrzej Rzepliński przedstawił posłom sejmowych komisji: Ustawodawczej oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka. 


Masz pytania, uwagi, wątpliwości w sprawach, o których będzie rozmowa na antenie - zadaj je, napisz w komentarzu pod tekstem lub poprzez platformę kontaktu z użytkownikami na naszym portalu: Widzisz-Zareaguj. Jarosław Gugała przedstawi je w programie.

 

 

 

red/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie