Francuscy wywiadowcy zginęli w Libii

Świat
Francuscy wywiadowcy zginęli w Libii
FLICKR/Gerard van der Schaaf/CC BY 2.0

O zestrzeleniu wojskowego śmigłowca poinformował w środę prezydent Francji Francois Hollande. Wcześniej tego dnia rzecznik rządu Stephane Le Foll potwierdził po raz pierwszy obecność francuskich sił specjalnych w tym kraju Afryki Północnej.

 

- Obecnie w Libii prowadzimy niebezpieczne operacje wywiadowcze. Trzech z naszych żołnierzy, biorących udział w tych działaniach, zginęło w wypadku śmigłowca - oznajmił Hollande."

 

"Minister obrony Jean-Yves Le Drian ubolewa z powodu utraty trzech francuskich podoficerów, którzy zginęli w Libii" - napisał z kolei resort obrony w oświadczeniu, nie podając szczegółów tego zdarzenia.

 

Dziennik "Le Parisien" podał wcześniej, że dwaj żołnierze francuskich sił specjalnych ponieśli śmierć w niedzielę, gdy śmigłowiec, który ich transportował został zestrzelony przez zbrojną milicję w Bengazi, na wschodzie Libii.

 

Le Foll w środę rano nie potwierdzał tych doniesień, ale przyznał, że w Libii są obecni francuscy komandosi. - Siły specjalne oczywiście są tam, dzięki temu mamy pewność, że Francja jest obecna tam, gdzie trwa walka przeciwko terrorystom" - powiedział Le Foll. Dotychczas francuskie władze przyznawały jedynie, że francuskie samoloty wojskowe latają nad libijskim terytorium, zbierając informacje wywiadowcze.

 

Według "Le Parisien" francuscy żołnierze wspierają armię generała Chalify Haftara, która jest lojalna wobec rządu wspieranego przez społeczność międzynarodową. Ich zadaniem jest zwalczanie odłamu Państwa Islamskiego (IS) działającego na wschodzie Libii oraz szkolenie oddziałów Haftara.

 

Koalicja planuje skoordynowany atak na ISIS

 

Od 2014 roku Libia jest areną rywalizacji dwóch zwalczających się obozów politycznych na wschodzie i zachodzie. Administracja prezydenta USA Baracka Obamy i jej europejscy sojusznicy mają jednak nadzieję, że rząd jedności, który powstał po rozmowach pokojowych pod auspicjami ONZ, przyczyni się do zakończenia podziału Libii. To właśnie ten podział umożliwił ekstremistom nasilenie działalności i pogrążył kraj w kryzysie gospodarczym.

 

Le Foll poinformował także, że Francja i USA przygotowują skoordynowany atak na bastion IS w Iraku. "Jean-Yves Le Drian jest w Waszyngtonie. Przygotowuje z Amerykanami skoordynowany atak na Mosul" - mówił Le Foll w wywiadzie dla radia France Info.

Mosul jest uważany za miasto o strategicznym znaczeniu. Został podbity przez dżihadystów z IS latem 2014 roku i od tej pory służy tej terrorystycznej organizacji jako główny bastion w Iraku. Jako przyczółek do operacji odbicia Mosulu ma posłużyć zdobyta niedawno baza irackich sił powietrznych - Kajara. Znajduje się ona ok. 60 km na południe od bastionu IS.

PAP

 

jk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie