Włochy: aresztowanie 58 mafiozów z Kalabrii. Skonfiskowano majątek za 40 mln euro

Świat
Włochy: aresztowanie 58 mafiozów z Kalabrii. Skonfiskowano majątek za 40 mln euro
Flickr/Anssi Koskinen/CC BY 2.

Podczas operacji przeprowadzonej w całych Włoszech policja aresztowała 58 osób z kalabryjskiej mafii i z nią powiązanych. Zatrzymań dokonano w Kalabrii na południu, w stołecznym regionie Lacjum oraz w Piemoncie i Lombardii, gdzie mafiosi działali.

Śledczy poinformowali, że o powiązania z kalabryjską ‘ndranghetą, uważaną za najsilniejszą włoską mafię, podejrzani są także lokalni politycy i pracownicy urzędów skarbowych.

 

Na wniosek prokuratury do walki z mafią skonfiskowany został majątek gangów o wartości co najmniej 40 milionów euro.

 

Aresztowano jednego z głównych bossów

 

Za sukces obecnej operacji antymafijnej uznano aresztowanie szefa słynącego z wyjątkowej brutalności gangu kalabryjskiej mafii, Francesco Muto, zwanego „Królem ryb”, jednego z dziesięciu najpotężniejszych bossów z tamtych stron.

 

Według wymiaru sprawiedliwości od 30 lat kontrolował on połowy i sprzedaż ryb na 150-kilometrowym odcinku wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Zmonopolizował także działalność handlu i usług - od pralni po hotele - w wielu miejscowościach turystycznych.

 

Jak wyjaśnili na konferencji prasowej przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, gang kierowany przez Muto kontrolował też handel kokainą, haszyszem i marihuaną w popularnych nadmorskich kurortach Kalabrii.

 

Mafia produkuje nawet żarówki

 

Podkreślono, że wtorkowe zatrzymania mają szczególne znaczenie, ponieważ rozbito gangi prowadzące również wyjątkowo aktywną działalność ekonomiczną na północy Włoch, gdzie przeniosły wiele swych przestępczych interesów i część majątku, przenikając do kolejnych dziedzin gospodarki.

 

Jak powiedział jeden z prokuratorów, odkryto nawet mafijną firmę produkującą energooszczędne lampy i żarówki. - Nie unikają żadnej aktywności, która może przynieść im dalsze bogactwo stwierdzili śledczy.

 

PAP

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze