Połowa Brazylijczyków przeciwna igrzyskom w Rio

Sport
Połowa Brazylijczyków przeciwna igrzyskom w Rio
PAP/EPA/MARCELO SAYAO

Połowa mieszkańców Brazylii jest przeciwna organizacji letniej olimpiady w Rio de Janeiro. W ciągu ostatnich trzech lat grono osób niechętnych igrzyskom wzrosło aż dwukrotnie. Prawie dwie trzecie uważa, że impreza przyniesie więcej strat niż zysków.

Z sondażu przeprowadzonego na terenie całej Brazylii wynika, że o ile w czerwcu 2013 r. zaledwie 25 proc. osób deklarowało się jako przeciwnicy organizacji IO w Rio de Janeiro, o tyle obecnie grupa ta sięga już 50 proc. mieszkańców kraju-organizatora imprezy.

 

Badanie przeprowadzone dla dziennika "Folha de Sao Paulo" w połowie lipca dowodzi, że co drugi Brazylijczyk nie chce organizacji olimpiady w Rio. Gazeta odnotowała, że najnowszy sondaż potwierdza też kurczące się grono sympatyków tegorocznych igrzysk.

 

"Jeszcze trzy lata temu aż 64 proc. Brazylijczyków deklarowało się jako zwolennicy organizacji olimpiady w Rio. Tymczasem w chwili obecnej grupa ta nie jest większa niż 40 proc. populacji kraju" - napisali autorzy badania.

 

Południe  kraju przeciw olimpiadzie

 

Studium wykazało, że najwięcej osób niechętnych olimpiadzie w Rio de Janeiro pochodzi z południa i południowego-wschodu Brazylii. Z kolei zwolennicy imprezy to najczęściej mieszkańcy północnych i północno-wschodnich regionów kraju.

 

- Odnotowaliśmy, że najprzychylniejszą grupą wiekową dla organizacji Rio 2016 jest młodzież, zaś najbardziej negatywnie nastawione do tegorocznych IO są osoby starsze o wysokich kwalifikacjach zawodowych i dobrych zarobkach. Przekraczają one zwykle od 5 do 10 razy minimalną pensję w Brazylii - zauważyli autorzy badania.

 

W sondażu przeprowadzonym przez firmę Datafolha ponad 8 proc. brazylijskich respondentów nie potrafiło się zadeklarować jako zwolennicy czy przeciwnicy Rio 2016.


Większość przekonana, że kraj straci

 

Autorzy opracowania wskazali, że nawet wśród osób przyjaźnie nastawionych do organizacji igrzysk w Rio widoczny jest brak przekonania, że impreza ta wpłynie pozytywnie na sytuację Brazylijczyków. Aż 63 proc. spośród wszystkich uczestników sondażu przyznało, że olimpiada przyniesie więcej strat niż zysków.

 

Letnie igrzyska w Rio de Janeiro potrwają od 5 do 21 sierpnia. Weźmie w nich udział ponad 10,5 tys. sportowców z 206 krajów. Natomiast między 7 a 18 września brazylijska metropolia będzie gościła 4,2 tys. zawodników podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie