Jednoręcy bandyci pod kontrolą. Rząd przyjął nowelę ustawy hazardowej

Biznes
Jednoręcy bandyci pod kontrolą. Rząd przyjął nowelę ustawy hazardowej
pixabay/khfalk

Rząd zaakceptował we wtorek projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Projekt liberalizuje ustawę z 2009 roku, a zarazem wprowadza silną kontrolę państwa na gry na automatach.

Przygotowany przez resort finansów projekt ma doprowadzić, jak pisze w komunikacie CIR, do zmniejszenia "szarej strefy" w grach hazardowych, "zwłaszcza w obszarze gier na automatach i w internecie".

 

"Zmienione przepisy powinny także zapewnić jak najwyższą ochronę graczom, w tym nieletnim przed negatywnymi skutkami hazardu, zwłaszcza organizowanego w internecie oraz zwiększenie wpływów podatkowych z legalnego hazardu" - głosi komunikat.

 

Minister finansów Paweł Szałamacha mówił ostatnio, że dzięki nowelizacji resort finansów spodziewa się pozytywnych skutków dla budżetu w wysokości 1,5 mln zł rocznie.

 

Obecnie obowiązuje w Polsce ustawa przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku. Zakłada ona m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.

Przyjęty przez rząd projekt proponuje bardziej liberalne uregulowanie rynku gier hazardowych; będzie można urządzać gry na automatach także poza kasynami gier czy grać w pokera przez internet. Prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami ma być kontrolowane przez państwo.

 

Gra na automatach w wydzielonych miejscach

 

"Ponieważ gry na automatach (zwane jednorękimi bandytami) należą do bardzo uzależniających, będą mogły odbywać się wyłącznie w wydzielonych do tego miejscach, pod stałą kontrolą oraz będą niedostępne dla osób poniżej 18 roku życia. Rozwiązanie to stanowi element walki z szarą strefą i jedną z najbardziej uzależniających form hazardu. Także urządzanie gier hazardowych w internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, objęte zostanie monopolem państwa" - głosi komunikat CIR.

 

Jednocześnie projekt wprowadza zakaz lokowania salonów gier na automatach w miejscach, w których w ciągu ostatnich 5 lat urządzano nielegalne gry na automatach. "Pomoże to służbom celnym skuteczniej walczyć z nielegalnymi organizatorami gier hazardowych, którzy regularnie wykorzystywali te same miejsca do ich organizacji w sposób sprzeczny z ustawą" - czytamy w komunikacie.

Projekt również, jak informuje CIR, przewiduje możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz "utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie".

 

Rozszerzono zarazem katalog gier, które mogą być oferowane w internecie. "Obecnie mogą być to wyłącznie zakłady wzajemne (bukmacherskie), które wymagają uzyskania odpowiedniego zezwolenia, po zmianach będą to praktycznie wszystkie gry hazardowe" - informuje CIR.

 

Obowiązek sprawdzenia czy gracz jest pełnoletni

 

"Podmiot wykonujący monopol państwa nad grami na automatach urządzanymi w salonach gier oraz nad grami hazardowymi w internecie - będzie zobowiązany do wdrożenia polityki odpowiedzialnej gry. Do tej pory nie było takiego obowiązku. W ramach tej polityki ma być np. sprawdzana pełnoletność gracza. Rozwiązanie to powinno zwiększyć ochronę graczy przed negatywnymi skutkami hazardu" - czytamy również w komunikacie.

 

W projekcie wprowadzono obowiązek przeprowadzania - za pośrednictwem rachunków płatniczych - transakcji wynikających z gier urządzanych przez internet. Rozwiązanie to ma według CIR zapewnić nadzór nad przepływami finansowymi, a w rezultacie ma przeciwdziałać procederowi "prania pieniędzy" i finansowaniu terroryzmu.

 

Zakaz reklam usług finansowych na stronach z grami

 

"Podmioty urządzające gry hazardowe w internecie nie będą mogły umieszczać na stronach do tych gier - reklam usług finansowych i również samodzielnie ich oferować. Chodzi o to, aby nie zachęcać graczy do zaciągania pożyczek na dalszą grę, i w rezultacie chronić ich przed wpadnięciem w pętlę zadłużenia. Podobny zakaz będzie dotyczył salonów gier na automatach" - informuje CIR.

 

W projekcie złagodzono również przepisy dotyczące gry w pokera - będzie można grać w internecie i poza kasynami. "Dopuszczono możliwość gry w pokera turniejowego poza kasynem - po dokonaniu zgłoszenia dyrektorowi izby celnej. Jest to odpowiedź na postulaty środowisk pokerowych, które nie mogą organizować turniejów pokera, w miejscowościach w których nie ma kasyn gry. Dotychczas gra w pokera jest możliwa wyłącznie w kasynach gry" - głosi komunikat.

 

Zaproponowano zarazem szkolenia zamiast egzaminów zawodowych dla osób nadzorujących i bezpośrednio prowadzących gry hazardowe, co ma zmniejszyć "obciążenia biurokratyczne przedsiębiorców w branży gier hazardowych i obniży koszty prowadzonej przez nich działalności".

 

Kontrola ABW CBA i policji

 

Projekt wprowadza dodatkowy mechanizm kontrolny dotyczący przyznawania koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności w obszarze gier hazardowych. Minister finansów będzie bowiem występował do ABW, CBA, policji i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej z wnioskiem o informację dotyczącą podmiotów ubiegających się o przyznanie koncesji lub zezwolenia na organizację gier hazardowych.

 

"Rozwiązanie to zmniejszy ryzyko pojawienia się podmiotów oferujących gry hazardowe, powiązanych ze środowiskiem przestępczym, czyli będzie gwarantować najwyższe standardy w tym obszarze. Jednocześnie gracze zyskają pewność, że nie uczestniczą w grach organizowanych nielegalnie" - głosi komunikat CIR.

 

W projekcie rozszerzony został katalog podmiotów podlegających karze pieniężnej za naruszenie przepisów regulujących rynek gier hazardowych.

 

Dotkliwe kary za nielegalny hazard

 

"Nielegalni operatorzy gier hazardowych będą podlegać bardziej dotkliwym karom. Na przykład za urządzenie gry na automacie, bez wymaganej koncesji, kara wzrośnie z 12 tys. zł do 100 tys. zł. Kwota ta będzie pobierana od każdego automatu. Wysokość tej kary oparto na szacunkach średnich przychodów otrzymywanych z automatu i jest ona dostosowana do poziomu rzeczywistych strat ponoszonych przez Skarb Państwa" - informuje CIR.

 

Szef MF ma ponadto prowadzić rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą.

 

Jeszcze przed resortem finansów własny pomysł na zmiany w ustawie hazardowej przedstawił, w imieniu środowiska Polski Razem Zjednoczonej Prawicy, wicepremier Jarosław Gowin. Zakładał on ułatwienia dla firm bukmacherskich, legalizację rozgrywek pokerowych, przeznaczenie cześć pieniędzy z podatków od nich na promocję sportu oraz walkę z uzależnieniem od hazardu.

 

Znowelizowana ustawa powinna, według CIR, obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie