Pisze książki i zarabia więcej od Cristiano Ronaldo, Adele i Madonny

Kultura
Pisze książki i zarabia więcej od Cristiano Ronaldo, Adele i Madonny
FLICKR/BLASUES SOFA/CC BY 2.0

Amerykański pisarz James Patterson znalazł się na trzecim miejscu najnowszego rankingu najlepiej zarabiających gwiazd miesięcznika "Forbes". Wyprzedają go tylko piosenkarka Taylor Swift i zespół One Direction.

To autor thrillerów i powieści kryminalnych. Jego książki obok Dana Browna, Johna Grishama, Stephen Kinga, najczęściej pojawiają się na światowych listach bestsellerów. Sprzedał ich na całym świecie ponad ćwierć miliona.

 

Patterson zarobił w minionym roku na swych książkach 95 milionów dolarów, tym samym wyprzedzając w rankingu największe gwiazdy kina, muzyki i sportu. W tyle pozostały piosenkarki Adele i Rihanna, zespoły AC/DC, Rolling Stones i U2, aktorzy Tom Cruise i Johnny Depp, a nawet piłkarze Cristiano Ronaldo i Lionel Messi oraz tenisista Roger Federer. Jedyni, którzy zarobili więcej od Pattersona, to piosenkarka Taylor Swift z przychodami w wysokości 170 milionów dolarów oraz boysband One Direction, któremu dało się zasilić konto kwotą 110 milionów dolarów.

 

Rewolucja na rynku książki

 

Amerykanin budzi kontrowersje, bo jedynie tworzy jedynie kilkudziesięciostronicowe konspekty fabuł, które następnie rozwijają do rozmiarów powieści jego współpracownicy. W przyszłym roku Patterson zapewne jeszcze zwiększy swoje przychody, bowiem planuje zrewolucjonizować rynek książki za pomocą tzw. BookShotów, czyli krótkich, zaledwie 150-stronicowych książek w niskiej cenie, które mają być powszechnie dostępne i zachęcić do sięgnięcia po lekturę nieczytających.

 

W tegorocznym rankingu 100 najlepiej zarabiających celebrytów na świecie 37 pochodziło spoza Stanów Zjednoczonych (w zeszłym roku było ich 32). Zestawienie obejmuje szacowane zarobki za okres dwunastu miesięcy liczony od czerwca 2015 i nie odjęto w nim prowizji agentów, menadżerów i prawników.

 

Pierwsza dziesiątka:

 

1. Taylor Swift – 170 milionów dolarów
2. One Direction – 110 mln. dol.
3. James Patterson – 95 mln. dol.
4. Dr. Phil McGraw – 88 mln. dol.
5. Cristiano Ronaldo – 88 mln. dol.
6. Kevin Hart – 87,5 mln. dol.
7. Howard Stern – 85 mln. dol.
8. Lionel Messi – 81,5 mln. dol.
9. Adele – 80,5 mln. dol.
10. Rush Limbaugh – 79 mln. dol

 

booklips.pl

 

jk/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie