Koza - najlepszy przyjaciel człowieka. Ustalili to angielscy uczeni

Technologie
Koza - najlepszy przyjaciel człowieka. Ustalili to angielscy uczeni
Pixabay/Relief/CC BY 2.0

Odkrycia dokonali naukowcy z Queen Mary University of London. Z ich badań wynika, że kozy – choć ludowe porzekadła uznają je za zwierzęta niemądre - są o wiele bardziej inteligentne niż nam się zdawało. Wyniki badań wskazują też, że kozy potrafią stworzyć mocne więzi z ludźmi.

W trakcie badań angielskich naukowców stwierdzono, że kozy zachowują się w kontaktach z człowiekiem podobnie jak psy. Mając problem z wykonaniem jakiegoś zadania potrafią "błagalnie" patrzeć na swojego pana. Reagują tak również na widok smakołyków pozostających poza ich zasięgiem. Potrafią także stać się prawdziwymi przyjaciółmi człowieka.


Badając inteligencję tych zwierząt postawiono przed nimi zadanie otwarcia skrzynki za pomocą dźwigni. Wcześniej taki test przechodziły uważane za o wiele inteligentniejsze od kóz szympansy. Okazało się, że kozy także poradziły sobie z tym problemem.

 

Badania pozwolą na opracowanie nowych metod hodowli


Naukowcy przekonują, że wyniki badań są prawdziwym przełom, gdyż wcześniej wszyscy sądzili, że kozy mają inteligencję zbliżoną do owiec, czyli znikomą.


Gdyby ktoś pomyślał, że badania były pozbawione praktycznego sensu, uspokajamy: poznanie inteligencji kóz pozwoli opracować lepsze metody ich hodowli.


Queen Mary University of London

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze