Chcieli złożyć śluby lojalności wobec Państwa Islamskiego. Trafią do więzienia

Świat
Chcieli złożyć śluby lojalności wobec Państwa Islamskiego. Trafią do więzienia
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr/quapan/CC BY-ND 2.0

Sąd w stolicy Kosowa Prisztinie skazał w poniedziałek pięć osób na kary od czterech do trzynastu lat więzienia za planowanie ślubowania lojalności wobec Państwa Islamskiego (IS) i chęć umieszczenia nagrania wideo z tego wydarzenia w internecie.

- Ich celem było odczytanie przysięgi organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS) i opublikowanie tego w internecie, żeby pokazać obecność ISIS (dawna nazwa IS) w Kosowie - poinformował sędzia odczytujący wyrok.

 

Dodał, że gdy policja w zeszłym roku aresztowała oskarżonych niedaleko Prisztiny, znaleziono przy nich broń automatyczną, maski, rękawiczki i flagę IS.

 

Podsądni byli początkowo podejrzewani o zatrucie jeziora Badovc, które zaopatruje w wodę połowę Prisztiny. Zarzuty te zostały wycofane, gdy stwierdzono, że woda była czysta.

 

Według policji w Kosowie do tej pory około 300 mieszkańców tego kraju przyłączyło się do Państwa Islamskiego; ponad 50 spośród nich zostało zabitych. Ponad 100 osób zostało aresztowanych w Kosowie lub toczy się przeciwko nim śledztwo pod zarzutem werbowania do IS lub udziału w walkach w Syrii i Iraku.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie