Zniesienie wiz dla Turków? Szef niemieckiego CSU sceptyczny

Świat
Zniesienie wiz dla Turków? Szef niemieckiego CSU sceptyczny
Flickr/METROPOLITICO/CC BY-SA 2.0

Horst Seehofer przypomniał w niedzielnej rozmowie w telewizji ARD, że od dawna ma zastrzeżenia do planowanej przez UE likwidacji wiz dla obywateli Turcji.

Seehofer wyjaśnił, że Bawaria nie ma zastrzeżeń wobec obowiązującej od kwietnia umowy UE-Turcja, której celem jest powstrzymanie napływu nielegalnych uchodźców z Bliskiego Wschodu do Europy w zamian za finansową pomoc. - Ta umowa jest zgodna z naszymi interesami - zaznaczył.

 

Premier Bawarii zastrzegł jednak, że jest przeciwny łączeniu umowy dotyczącej uchodźców z negocjacjami o przyjęciu Turcji do UE oraz z rozmowami o całkowitym zniesieniu wiz dla Turków. - W przypadku rozmów o zniesieniu wiz będziemy bardzo uważnie przyglądali się temu, co dzieje się w Turcji. Sprzeciwiamy się wprowadzeniu ruchu bezwizowego w tym roku, gdyż oznaczałoby to automatyczne przeniesienie problemów tureckich do Niemiec - powiedział Seehofer.

 

"Pucz był zwykłym bezprawiem"

 

Szef CSU zdementował informacje mediów, że domaga się natychmiastowego zawieszenia rozmów z Ankarą. - Poczekajmy spokojnie i zobaczmy, jak państwo tureckie podejdzie do tej sprawy - powiedział. Jak zaznaczył, głosy o czystkach w Turcji są złym znakiem, a wiele wypowiedzi wskazuje na to, że władze nie będą się kierowały zasadami praworządności.

 

- Przezwyciężenie skutków puczu będzie dla władz Turcji testem. Chodzi o to, by przezwyciężenie jego skutków odbywało się zgodnie z zasadami praworządności. Cieszę się, że zakończył się fiaskiem. Był zwykłym bezprawiem, którego nic nie usprawiedliwia - ocenił szef CSU.

 

Bawarska CSU jest najmniejszą z trzech (obok CDU i SPD) partii tworzących koalicyjny rząd kanclerz Angeli Merkel. Ma jednak ze względu na znaczenie Bawarii duży wpływ na politykę rządu.

 

PAP

 

jk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie