W Chinach "Ghostbusters" nie obejrzą

Kultura
W Chinach "Ghostbusters" nie obejrzą
GHOSTBUSTERS - Official Website

Od piątku w polskich kinach można zobaczyć nową wersję "Ghostbusters. Pogromcy duchów", jednej z najpopularniejszych komedii lat osiemdziesiątych. Nie wszyscy fani amerykańskiej produkcji mają jednak tyle szczęścia, co Polacy. Chińczycy filmu, przynajmniej oficjalnie, nie zobaczą, bo studio filmowe Sony nie dostało niezbędnego do wprowadzenia na chiński rynek filmu pozwolenia.

Decyzję w sprawie "Pogromców duchów" podjęła państwowa instytucja, która weryfikuje zagraniczne produkcje i zezwala, bądź nie, na ich wyświetlanie w chińskich kinach. W tym przypadku cenzorom z China Film Co. najprawdopodobniej nie spodobały się same duchy.

 

Nie pierwszy raz zresztą ideologia Partii Komunistycznej nie pozwoliła na pokazywanie filmu. Dotychczas w Chinach zakazano wyświetlania takich światowych hitów, jak "Piraci z Karaibów: Skrzynia Umarlaka”. Oryginału  "Pogromców duchów" z roku 1984 Chińczycy też nie mogli obejrzeć.

 

Właśnie na tym opiera się oficjalne tłumaczenie chińskich władz jest takie, że "Ghostbusters" nie może zainteresować chińskiej publiczności, bo widzowie nie widzieli pierwszej części.

 

Gigantyczne straty producenta

 

Jak przewiduje "The Hollywood Reporter" wprowadzenie prohibicji spowoduje boom na pirackie kopie filmu. Zaś producenci "Ghostbusters" bardzo wiele na niej stracą, gdyż Chiny są drugim pod względem wielkości rynkiem dla branży filmowej.

 

"Warcraft" zarobił dotychczas w Chinach już 221 mln USD, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych zaledwie 46,6 mln USD. "Zwierzogród" osiągnął wynik 235,5 mln USD.

 

 

 

The Holywood Reporter

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie