Premier Turcji: życie w kraju wraca do normy

Świat
Premier Turcji: życie w kraju wraca do normy
PAP/EPA/SEDAT SUNA

Binali Yildirim wygłosił w niedzielę transmitowane przez państwową telewizję oświadczenie. Zadeklarował, że bank centralny, rada rynków kapitałowych, system bankowy i giełda mogą funkcjonować normalnie.

Premier zaznaczył jednocześnie, że działania rządu przeciwko uczestnikom udaremnionego puczu jeszcze się nie zakończyły i władze przeprowadzą wkrótce "operację oczyszczającą". Podobną deklarację złożył także w niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Zapowiedział dalsze oczyszczanie wszystkich instytucji państwowych z "wirusa" odpowiedzialnego za piątkową nieudaną próbę wojskowego zamachu stanu.

 

Prezydent wskazuje winnego

 

Erdogan oskarżył o organizację nieudanego przewrotu swego politycznego wroga, muzułmańskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena, który przebywa w USA.

 

Przemawiając w Stambule na pogrzebie ofiar piątkowych wydarzeń prezydent oświadczył, że pucz, jaki podjęło kierowane przez Gulena "ugrupowanie terrorystyczne", został udaremniony z woli narodu. Dodał, iż przeprowadza się aresztowania należących do tego ugrupowania wojskowych wszystkich rang, którzy "zrujnowali" siły zbrojne.

 

Dotychczas zatrzymano około 6 tys. osób. Liczba ofiar śmiertelnych puczu to już ponad 290 osób - 1400 zostało rannych.

 

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-05-21/australijczycy-chca-od-putina-330-milionow-dol-za-zestrzelenie-boeinga/PAP

jk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie