Gulen: to prezydent Erdogan stoi za próbą zamachu stanu w Turcji

Świat
Gulen: to prezydent Erdogan stoi za próbą zamachu stanu w Turcji
PAP/EPA/FGULEN.COM/HANDOUT

Mieszkającego w USA muzułmańskiego kaznodzieję władze w Ankarze obciążają odpowiedzialnością za próbę przewrotu wojskowego w Turcji i żądają od Stanów Zjednoczonych jego wydania. - Poddam się wszelkim procedurom - zapewnił w niedzielę Gulen.

To niegdysiejszy sojusznik, a obecnie wróg numer 1 Erdogana. Prezydent oskarża go o budowanie w instytucjach państwa, w tym w wojsku, "struktur równoległych", których celem miałoby być przejęcie władzy. Taką próbę - zdaniem Erdogana - miała w nocy z piątku na sobotę podjąć "klika" żołnierzy i oficerów będących zwolennikami Gulena.

 

Tureckie władze zapowiadają wystąpienie do USA z wnioskiem o ekstradycję Gulena; amerykańskie władze odpowiadają, że wniosek będzie przeanalizowany i wzywają do przedstawienia dowodów przeciwko kaznodziei. On sam powiedział w niedzielę dziennikarzom, że nie martwi się tym, że Turcja może złożyć wniosek o jego ekstradycję.

 

W następstwie nieudanego piątkowego zamachu stanu zatrzymano w Turcji już około 6 tys. osób, w tym wielu generałów. Erdogan zapowiedział dalsze oczyszczanie wszystkich instytucji państwowych z "wirusa", czyli wpływów Gulena.


PAP

jk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie