Dom le Corbusiera na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Kultura
Dom le Corbusiera na liście światowego dziedzictwa UNESCO
EPA/Franziskaa Kraufmann
Dom le Corbusiera na liście zabytków UNESCO.

Prace słynnego architekta Le Corbusiera (1887-1965) zostały w niedzielę wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO przez obradujący w Stambule Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gdy w piątek wieczorem wybuchł wojskowy przewrót w Turcji obawiano się, że może nie dojść do tego rostrzygnięcia. Obrady Komitetu zostały przerwane w sobotę. Po uspokojeniu sytuacji w kraju obrady w niedzielę zostały wznowione.

 

Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano 17 dzieł architektonicznych autorstwa Le Corbusiera. Chodzi m.in. o zaprojektowane przez francusko-szwajcarskiego architekta Muzeum Narodowe Sztuki Zachodniej w Tokio, budynek Willa Savoy w Passy we Francji oraz założenie urbanistyczne miasta Czandigarh i budynki użyteczności publicznej w Indiach.

 

Matka wszystkich bloków

 

Le Corbusier, a właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris, to francuski architekt szwajcarskiego pochodzenia, który żył w latach 1887-1965. Jednym z jego projektów była tzw. jednostka marsylska, czyli blok mieszkalny wyposażony we wszystkie udogodnienia potrzebne do życia w takim miejscu. Koncepcja ta była nazywana "maszyną do mieszkania". Jego projekt stał się następnie inspiracją do stworzenia tzw. wielkiej płyty - m.in. w Polsce. Na zdjęciu dom Le Corbusiera w Weissenhof Estate w Stuttgarcie (Niemcy).

 

Nowe obiekty z Chin, Japonii, Grecji i Turcji

 

Komitet przeanalizuje też wnioski o umieszczenie na liście obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury światowej dotyczących kilku zabytków w Chinach, Japonii, Grecji oraz w Turcji.

 

Sesja UNESCO ma potrwać do najbliższej środy, 20 lipca. Są na niej rozpatrywane propozycje wpisu kolejnych miejsc na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rewidowana jest także lista miejsc zagrożonych.

 

Część wojska próbowała w nocy z piątku na sobotę przejąć władzę w Turcji. Doszło do starć na ulicach m.in. Ankary i Stambułu. Przewrót został udaremniony przez siły wierne prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi.

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie