Zamach w Nicei. Nie żyją 84 osoby, wśród ofiar są dzieci

Świat
Zamach w Nicei. Nie żyją 84 osoby, wśród ofiar są dzieci
PAP/EPA/OLIVIER ANRIGO

Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło w piątek rano, że w ataku na południu Francji zginęły 84 osoby, a 18 jest w stanie krytycznym. Jak podają zagraniczne media - wśród ofiar śmiertelnych jest dziesięcioro dzieci. W Nicei podczas obchodów Dnia Bastylii ciężarówka wjechała w tłum ludzi. - Atak ten miał charakter terrorystyczny - oświadczył prezydent Hollande.

Do ataku doszło na nadmorskiej promenadzie, na której zgromadzeni mieszkańcy i turyści oglądali pokaz fajerwerków z okazji Dnia Bastylii, święta narodowego Francji. 

 

 
Ciężarówka wjechała w tłum ludzi. Według świadka, który rozmawiał z agencją Associated Press, jej kierowca po zatrzymaniu pojazdu wysiadł i otworzył ogień z broni automatycznej. Francuski dziennik "Le Figaro" podał za swoim lokalnym źródłem informację o tym, że w ciężarówce znaleziono broń palną i granaty.

 

 


Francuskie MSW potwierdziło informację, że kierowca ciężarówki, 31-letni mężczyzna urodzony w Tunezji, został zastrzelony przez policję. Nie wiadomo, czy działał sam, czy też miał wspólników. Jak podały francuskie media, w ciężarówce znaleziono dokumenty mężczyzny wskazujące, że mieszkał on w Nicei i miał pochodzenie francusko-tunezyjskie

 

 

Jak poinformował dyrektor biura prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Rafał Sobczak, francuskie władze nie podały jeszcze informacji o tożsamości i narodowości ofiar ataku w Nicei.

 

W sytuacjach wymagających natychmiastowej i niezbędnej pomocy Konsulat Generalny RP w Lyonie prosi o kontakt z konsulem dyżurnym pod numerem: +33 (0) 680425917.

 
Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło linię pomocową dla rodzin ofiar: +33 (0) 4 93 72 22 22.

 

Trzydniowa żałoba narodowa

 

Premier Francji Manuel Valls ogłosił trzydniowążałobę narodową w związku z wydarzeniami na południu kraju. Natomiast szef dyplomacji Jean-Marc Ayrault skrócił wizytę w Mongolii na szczycie Azji i Europy (ASEM) w Ułan Bator i wraca do Paryża.

 

W związku z atakiem w Nicei władze niedalekiej Marsylii odwołały zaplanowany na piątek pokaz sztucznych ogni.

 

MSW podało, że w związku z zamachem wysłano do Nicei dodatkowych policjantów. Szef resortu spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve tłumaczył w piątek, że dodatkowi funkcjonariusze mają pomóc w szybszej identyfikacji zwłok.

 

Tymczasem włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano powiedział, że w związku z atakiem w Nicei Włochy zwiększą kontrole na przejściach granicznych z Francją. Także niemiecka federalna policja poinformowała w piątek, że zostaną wzmożone kontrole na granicy z Francją w związku z zamachem w Nicei. Wzmocnione będą też środki bezpieczeństwa i kontrole na lotniskach i granicznych przejazdach kolejowych.

 

PAP, foto: PAP/EPA/OLIVIER ANRIGO, wideo: Reuters, AP

grz/kan/wjk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie