Świadek: zamachowiec był niespokojny. Patrzył na przemian w jedną i drugą stronę

Świat
Świadek: zamachowiec był niespokojny. Patrzył na przemian w jedną i drugą stronę
PAP/EPA/Soeren Stache

- Widziałem jak terrorysta po coś się schylił. Wydawało mi się, że po telefon. Wówczas jeszcze do mnie nie docierało, że to zamach. Jednak nagle zorientowałem się, że on ma broń. Wtedy policja zaczęła do niego strzelać i go zabili - powiedział telewizji NBC Nader El Shafei, obywatel Egiptu, który przyjechał do Francji na urlop.

Napastnik, który w czwartek wieczorem wjechał w tłum na promenadzie w Nicei zabił 84 osoby. El Shafei, który był świadkiem tego zdarzenia przyznał, że krzyczał i machał w kierunku terrorysty, aby ten się zatrzymał.

 

- Próbowałem mu powiedzieć, że pod jego ciężarówką są martwi ludzie. On nie zwracał uwagi na nic poza pojazdem - powiedział Egipcjanin.

 

Nie wierzył w to, co widzi

 

Według relacji innych osób, które również obserwowały te zajścia, ktoś z tłumu próbował wskoczyć na ciężarówkę napastnika i zaabsorbować jego uwagę, aby ułatwić zadanie policji.

 

El Shafei przyznał, że przez długi czas nie docierało do niego, że jest świadkiem zamachu. Przypuszczał, że dziwnie zachowujący się kierowca ma po prostu jakiś problem z ciężarówką.

 

- Gdy pojazd nadjechał, siedzieliśmy ze znajomym w kawiarni. Kierowca wyglądał na niespokojnego. Pod ciężarówką była dziewczynka, którą przejechał. Jakiś mężczyzna obok mnie rzucił się do niej i ją wyciągnął - opisywał El Shafei.

 

 

"Teraz nie możemy już uciec do Europy"

 

Kiedy tylko padły strzały, wszyscy w okolicy rzucili się do ucieczki. - Policjanci krzyczeli, żeby zejść im z linii ognia, ale nie mogłem się ruszyć. Po prostu mnie sparaliżowało - opisał sytuację Egipcjanin.

 

- Przyzwyczaiłem się już, że takie rzeczy dzieją się na Bliskim Wschodzie, ale nigdy nie byłem tak blisko. Znajomym powiedziałem już, że teraz nie możemy już uciec do Europy od Bliskiego Wschodu. To się dzieje wszędzie - stwierdził Egipcjanin.

 

polsatnews.pl, nbcnews.com, bbc.com, 88p4.com

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie