Zimne, mokre i wietrzne wakacje. Nawałnice znów przeszły przez Polskę

Polska
Zimne, mokre i wietrzne wakacje. Nawałnice znów przeszły przez Polskę
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Zalane ulice, piwnice, uszkodzone dachy, połamane drzewa. W woj. dolnośląskim wylała jedna z lokalnych rzekach podtapiając 10 gospodarstw. Tylko do godziny 18:00 strażacy interweniowali 1100 razy.

Czwartek to kolejny dzień intensywnych opadów i wichur nad Polską. Według meteorologów sytuacja ma poprawić się w nocy z czwartku na piątek; od piątku ma nie być burz i intensywnych opadów deszczu.

 

- Obecnie - jeśli chodzi o opady - drugi stopień zagrożenia występuje w siedmiu województwach: dolnośląskim, lubuskim, zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim; najwyższy stopień jest z kolei w woj. wielkopolskim. Tam, podobnie jak w części woj. dolnośląskiego - w ciągu doby może spaść 110 litrów wody na metr kwadratowy" - powiedział rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

 

 

Akcje strażaków

 

Frątczak zaznaczył, że obecnie w Wielkopolsce służby zmagają się z zalanymi ulicami, tunelami, piwnicami. - Mamy też jedno miejsce: miejscowość Sobin w woj. dolnośląskim gdzie wylała rzeka Kalinka podtapiając 10 gospodarstw - dodał.

 

Strażacy do godziny 18:00 wyjeżdżali do akcji 1100 razy. - Najczęściej było to wypompowywanie wody z zalanych ulic i piwnic oraz usuwanie połamanych drzew - powiedział Frątczak. Jak dodał najwięcej takich interwencji było w woj. dolnośląskim i w Wielkopolsce.

Frątczak dodał, że nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

 

- W samej Warszawie skutki nawałnic usuwało 150 strażaków, 30 wozów strażackich. Sytuacja wraca do normy, ale w wielu rejonach Polski nadal pada - dodał Frątczak.

 

Na południu Warszawy w środę podtopione zostały dwie stacje metra, Instytut Onkologii, Centrum Zdrowia Dziecka, dziesiątki ulic, podziemne garaże. Z kolei w woj. łódzkim silny wiatr uszkodził w środę 68 dachów.

 

 

Strażacy apelują, by podczas nawałnic zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.

 

- Zabezpieczmy okna. Jeśli wychodzimy z domu, zamknijmy je. Usuńmy z balkonów, parapetów przedmioty, które mogą podczas wichur spaść - przykładowo donice, parasole. Jeśli jedziemy autem i intensywnie pada deszcz, zwolnijmy, a nawet zatrzymajmy się i przeczekajmy nawałnicę. Jeśli jesteśmy poza domem, nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami linii energetycznych czy wiatami - przypomniał Frątczak.

 

Fot. PAP/Andrzej Grygiel 

 

PAP

jk/ptw
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie