Kolekcja sztuki Davida Bowie trafi na aukcje. Warta jest 10 milionów funtów

Kultura
Kolekcja sztuki Davida Bowie trafi na aukcje. Warta jest 10 milionów funtów
Flickr/Rosana Prada/CC BY 2.0

Prywatna kolekcja dzieł sztuki zebrana przez zmarłego w styczniu Davida Bowie ujrzała światło dzienne. Muzyk trzymał ją w ukryciu przez większość swojego życia. W jego zbiorach znalazło się prawie 300 prac wycenianych na minimum 10 milionów funtów.

Większość obrazów z kolekcji Bowiego wykonali współcześni malarze, m.in. Stanley Spencer, Patrick Caulfield czy Peter Lanyon. W zbiorach muzyka znalazły się wyłącznie dzieła z XX wieku.

Zanim trafią one na aukcję, zostaną pokazane na wystawie w Londynie. Wszystkie obrazy są wyceniane na minimum 10 milionów funtów. Najbardziej łakomym kąskiem dla koneserów sztuki będzie dzieło Jeana-Michaela Basquiata "Air Power" utrzymane w stylu graffiti. Jego cena może osiągnąć nawet 3,5 miliona funtów. Pieniądze ze sprzedaży kolekcji trafią do rodziny Davida Bowiego.


Bowie w szkole plastycznej


"Jedyną rzeczą, którą mogę obsesyjnie kupować jest sztuka" – powiedział David Bowie w 1999 roku. Wokalista nigdy nie krył swojej miłości do świata sztuki. W 1994 roku dołączył nawet do redakcji artystycznego magazynu Modern Painters. Bowie uczęszczał także do szkoły plastycznej. Znajomi gwiazdora zapewniają, że jego zainteresowanie sztuką nie było tylko chwilowym kaprysem.


Szafa stereo


W kolekcji Davida Bowiego nie znajdują się tylko obrazy. Gwiazdor gromadził także dwudziestowieczne meble i rzeźby. W jego zbiorach znajduje się m.in. szafka stereo zaprojektowana przez Włochów. W sumie kolekcja Bowiego zawiera 267 obrazów i około 120 mebli i rzeźb

 

szafa

 
Dlaczego kolekcja została ujawniona dopiero po śmierci Davida Bowiego? Jego przyjaciele twierdzą, że muzyk nie chciał się z nią obnosić. Do swoich zbiorów podchodził bardzo osobiście. Niektórzy uważają nawet, że przez sztukę Bowie zmienił swoje postrzeganie świata.

 

BBC; Fot. Sotheby's 

rku/ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze