Donald Trump dogania w sondażach Hillary Clinton

Świat
Donald Trump dogania w sondażach Hillary Clinton
PAP/EPA/Shawn Thew

Notowania kandydatki Partii Demokratycznej na prezydenta Hillary Clinton w oczach opinii znowu spadły. Z sondaży wynika, że przyczyną może być skandal z używaniem przez nią prywatnego serwera mailowego, kiedy pełniła stanowisko sekretarza stanu.

Była senator i Pierwsza Dama wystąpiła w czwartek na wiecu przedwyborczym w Anandale w stanie Wirginia (przedmieście Waszyngtonu) wraz z senatorem z tego stanu, Timem Kaine. Jest on wymieniany jako jej główny faworyt do stanowiska wiceprezydenta. Clinton ma ogłosić, kogo wybierze na to stanowisko w przyszłym tygodniu - informuje jej sztab wyborczy.

 

Według najnowszych sondaży przewaga Clinton nad jej republikańskim rywalem Donaldem Trumpem, jeszcze przed dwoma tygodniami dwucyfrowa, stopniała do zera. Gdyby wybory odbyły się dziś, na obojga kandydatów głosowałoby po 40 procent wyborców - wynika z sondażu "New York Timesa" i telewizji CBS. Reszta wybiera kandydata Partii Libertarian Gary'ego Johnsona, albo jest niezdecydowana.

 

"WSJ" sugeruje wręcz zwycięstwo Republikanina

 

Z kolei sondaż "Wall Street Journal" i telewizji NBC wskazuje, że Donald Trump zyskał nawet niewielką przewagę nad Clinton w dwóch spośród stanów "swingujących" - czyli takich, które zwykle decydują o wyniku wyborów prezydenckich - Pensylwanii i na Florydzie.

 

- Spadek notowań Hillary jest prawdopodobnie skutkiem skandalu z mailami, chociaż nie wiemy, w jakim stopniu on jej szkodzi. Hillary ma swoje słabości, nie uchodzi za osobę godną zaufania i nie jest lubiana - powiedział politolog z Uniwersytetu Wirginii Geoffrey Skelley.

 

Amerykanie: Clinton nie jest uczciwa

 

Sondaż "NYT" i CBS potwierdza, że kontrowersja z mailami wiele kosztuje Hillary. Obecnie już 67 procent Amerykanów - według tego źródła - uważa, że kandydatka Demokratów nie jest uczciwa. Odsetek mających taką opinię wzrósł o 5 procent w porównaniu z sondażem sprzed miesiąca.

 

Ponad tydzień temu dyrektor FBI James Comey oświadczył, że nie zaleca postawienia Clinton kryminalnych zarzutów. Jednocześnie jednak wyliczył całą litanię jej wykroczeń w związku z używaniem prywatnego serwera mailowego - było to niezgodne z wewnętrznymi przepisami Departamentu Stanu. Część maili miała klauzulę tajności - wbrew temu co Hillary wcześniej mówiła.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!