Najlepsze polskie uczelnie dopiero w piątej setce światowego rankingu

Polska
Najlepsze polskie uczelnie dopiero w piątej setce światowego rankingu
Pixabay/andrew_t8/CC BY 2.0

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski to najwyżej notowane polskie uczelnie w światowym rankingu CWUR - The Center for World University Rankings. Wśród tysiąca notowanych w nim szkół wyższych zajęły jednak miejsca w piątej setce. Wygrał amerykański Uniwersytet Harvarda.

W rankingu CWUR - The Center for World University Rankings - znalazło się 1000 uczelni z całego świata, w tym dziewięć uczelni z Polski.


Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem. Miejsca na podium zajęły kolejno: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. Na czwartym i piątym miejscu znalazły się dwa brytyjskie uniwersytety: University of Cambridge i University of Oxford. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Columbia University, University of California (Berkeley), University of Chicago, Princeton University, Yale University.
 

W drugiej dziesiątce - poza uczelniami ze Stanów Zjednoczonych - uplasowały się też dwie japońskie szkoły wyższe. Pozycję 13. zajął University of Tokyo, a na 20. miejscu sklasyfikowano Kyoto University. Z uczelni europejskich, poza dwiema uczelniami brytyjskimi, najwyżej notowana jest Politechnika Federalna w Zurychu (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich), która uplasowała się na 23. miejscu.

 

Polskie uczelnie bardzo nisko 

 

Wśród polskich uczelni najwyższe - 429. miejsce - zajął Uniwersytet Jagielloński. Nieco dalej - na 449. miejscu - znalazł się Uniwersytet Warszawski. Politechnika Warszawska uplasowała się na 645. miejscu, a Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie na 819. Pozycję 888. zajął Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a dwa miejsca niżej - na 890. pozycji - sklasyfikowano Uniwersytet Wrocławski. Trzy polskie uczelnie znalazły się w ostatniej setce zestawienia. Na 922. miejscu znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na 963. Politechnika Wrocławska, a na 969. Uniwersytet Śląski.
 

Zestawienie CWUR jest tworzone w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie