Cesarz Japonii Akihito rozważa abdykację

Świat
Cesarz Japonii Akihito rozważa abdykację
PAP/EPA/Franck Robinchok

"Cesarz Japonii, 82-letni Akihito, wyraził chęć abdykacji i odejścia na emeryturę w najbliższych latach" - poinformował w środę japońska telewizja NHK. Byłby to krok bezprecedensowy od 200 lat. NHK nie podała powodów, którymi kieruje się cesarz Akihito.

W ostatnich latach przeszedł on operację serca i antyrakową terapię prostaty i - jak podaje agencja Reutera - rezygnuje z części swoich cesarskich obowiązków, przekazując je swemu następcy, 56-letniemu księciu Naruhito.

 

Urodzony w 1933 roku, Akihito objął tron po cesarzu Hirohito, w którego imieniu Japonia walczyła w II wojnie światowej.

 

Według powojennej konstytucji Japonii, powstałej pod dyktando USA, cesarz Japonii jest "symbolem państwa i jedności narodu", pozbawionym władzy politycznej.

 

Działa na rzecz pokoju

 

Akihito "jest pierwszym powojennym cesarzem, który przyjął pacyfistyczną konstytucję - podkreśla Koichi Nakano, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Sophia w Tokio. - Przykłada dużą wagę do spraw wojennych i pojednania (z krajami azjatyckimi)".

 

Akihito starał się zacieśniać więzy Japonii z zewnętrznym światem na drodze zagranicznych wizyt. Był - w 1992 roku - pierwszym japońskim monarchą, który odwiedził Chiny, w których nadal głęboko tkwi pamięć japońskich okrucieństw wojennych.

 

"Monarcha klasy średniej"

 

Cesarz Akihito, z zamiłowania ichtiolog, jest pierwszym japońskim monarchą, którego żoną została nie-arystokratka. Akihito poślubił Michiko Shodę, córkę bogatego przemysłowca.

 

Starannie podtrzymywał celowo konstruowany wizerunek "monarchii klasy średniej", by chronić cesarską godność przed ostrą krytyką, jakiej nie szczędzono za granicą innym monarchom.

 

Nie wiadomo, kiedy miałoby dojść do abdykacji i przekazania tronu księciu Naruhito. Cesarskie służby prasowe odmówiły komentarza na ten temat.

 

Według NHK ostatnim cesarzem, który abdykował, był w 1817 roku cesarz Kokaku.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie