Bez postępu ws. ruchu bezwizowego do USA dla wszystkich krajów UE

Świat
Bez postępu ws. ruchu bezwizowego do USA dla wszystkich krajów UE
Flickr.com/Matt Wade

Komisja Europejska jest optymistyczna co do zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Rumunii i Bułgarii przez Kanadę, ale nie widzi postępu, jeśli chodzi o podobny krok ze strony USA, również wobec Polaków. Unijni komisarze zajęli się problemem braku wzajemności wizowej ze strony USA i Kanady już drugi raz w tym roku.

Prawo UE wymaga, by KE zaproponowała tymczasowe zawieszenie ruchu bezwizowego na 12 miesięcy dla obywateli wszystkich krajów, które nadal wymagają wiz od obywateli UE. W kwietniu Komisja nie zdecydowała się na taki krok, prosząc jednocześnie rządy i Parlament Europejski o stanowisko w tej sprawie.

 

W środę po trzech miesiącach od poprzedniej dyskusji komisarze przyjęli komunikat, w którym ocenili postęp w relacjach w tej sprawie z USA i Kanadą oraz określili dalsze kroki.

 

Choć obywatele Stanów Zjednoczonych i Kanady mogą podróżować do wszystkich państw UE bez wiz, to kraje te nadal wymagają wiz od obywateli niektórych państw unijnych.

 

Bułgaria i Rumunia stawiają warunki

 

Polacy, Chorwaci, Bułgarzy, Rumuni i Cypryjczycy potrzebują wiz do Stanów Zjednoczonych, Kanadyjczycy utrzymują obowiązek wizowy wobec Bułgarii i Rumunii. Te dwa ostatnie kraje zapowiedziały, że nie ratyfikują umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą, jeśli Ottawa nie zniesie wiz wobec ich obywateli.

 

- Kilka dni temu byliśmy gospodarzami rozmów z Kanadą w Brukseli. Ich wynik jest bardzo pozytywny. One potwierdzają, że możemy oczekiwać w najbliższych miesiącach postępu - powiedział na środowej konferencji prasowej unijny komisarz do spraw migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos.

 

"Nie ma oznak postępu ze strony USA"

 

Zapewnił, że pełna wzajemność dotycząca znoszenia wiz w odniesieniu do obywateli wszystkich państw członkowskich jest celem Komisji Europejskiej. Relacjonując rozmowy z przedstawicielami administracji USA i Kanady podkreślił, że szczególnie w tym drugim przypadku można mówić o "konstruktywnym zaangażowaniu".

 

"Pomimo intensyfikacji kontaktów na poziomie technicznym i politycznym nie ma oznak postępu ze strony USA tak jak to ma miejsce z Kanadą. W ciągu ostatnich trzech miesięcy Stany Zjednoczone nie posunęły się w kierunku zniesienia wymagań wizowych dla obywateli Bułgarii, Chorwacji, Cypru Polski i Rumunii" - podkreślono w komunikacie Komisji.

 

Przed wyborami? "Małe szanse"

 

Wynika z niego też, że Stany Zjednoczone ostrzegły, że tymczasowe zawieszenie ruchu bezwizowego wobec obywateli amerykańskich przez UE będzie skutkowało takim samym krokiem ze strony Kongresu wobec Europejczyków.

 

Przedstawiciele administracji USA poinformowali ponadto, że są małe szanse na zmiany dotyczące wymogów wizowych dla Polaków, Chorwatów, Bułgarów, Rumunów i Cypryjczyków przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w Stanach Zjednoczonych w listopadzie br.

 

Z informacji przedstawionych przez Komisję wynika, że w poniedziałek Kanada zobowiązała się poinformować wczesną jesienią o wynikach ocen i harmonogramach zniesienia obowiązku wizowego wobec Bułgarów i Rumunów.

 

"Komisja oczekuje, że szczyt UE-Kanada, zaplanowany na 27-28 października 2016 r., będzie doskonałą okazją, aby potwierdzić osiągnięcie wymiernych postępów w zakresie znoszenia obowiązku wizowego dla obywateli Bułgarii i Rumunii" - podkreśliła KE.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie