W USA powstanie Biblioteka Dalajlamów

Świat
W USA powstanie Biblioteka Dalajlamów
Flickr/abhikrama/CC BY-ND 2.0

W amerykańskim mieście Ithaca w stanie Nowy Jork powstanie Biblioteka Dalajlamów. Znajdą się w niej pisma i przedmioty należące do wszystkich dotychczasowych zwierzchników buddyzmu tybetańskiego.

Wybierając Stany Zjednoczone na miejsce ich przechowywania XIV Dalajlama chce "ochronić tybetańskie dziedzictwo" i umożliwić milionom Tybetańczyków korzystanie z tych zbiorów - podkreślił czcigodny Tenzing Choesang, kierujący klasztorem Namgyal w Dharamsali w Indiach, którego filia znajduje się właśnie w Ithace.

 

W Bibliotece Dalajlamów znajdzie się również przestrzeń do przyjęcia tybetańskich studentów i lamów, przyjeżdżających tam z wizytą.

 

Klasztor Namgyal jest jednym z najważniejszych ośrodków formacyjnych buddyzmu tybetańskiego. Początkowo znajdował się w tybetańskiej stolicy, Lhasie, w jednym ze skrzydeł pałacu dalajlamów Potala. Jednak po uciecze XIV Dalajlamy do Indii, gdy Chiny zajęły Tybet, klasztor został przeniesiony do Dharamsali, gdzie przywódca Tybetańczyków się osiedlił.

 

To właśnie władze klasztoru wyszły z propozycją zbudowania Biblioteki Dalajlamów, na co wyraził zgodę obecny XIV Dalajlama.

 

KAI

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!