UniCredit sprzedaje "kawałek" Pekao. Włoski bank chce się pozbyć 10 proc. akcji polskiego giganta

Biznes
UniCredit sprzedaje "kawałek" Pekao. Włoski bank chce się pozbyć 10 proc. akcji polskiego giganta
Pekao/mat. prasowe

Bankowa grupa UniCredit chce sprzedać do 10 proc. akcji Pekao SA - poinformował w komunikacie włoski bank. Obecnie w jego posiadaniu jest połowa papierów drugiego co do wielkości polskiego banku.

"Budowa księgi popytu ma się zacząć natychmiast" - zaznaczono w komunikacie. Oznacza to, że zainteresowani zakupem akcji Pekao SA mogą składać swoje oferty. Wartość wystawionych na sprzedaż akcji, bazując na cenie zamknięcia z wtorkowej sesji na GPW to kwota rzędu 3,5 mld zł (ok. 880 mln dolarów).

 

Zgodnie z komunikatem oferta została skierowana do określonych inwestorów instytucjonalnych. UniCredit zastrzegł, że może zamknąć ofertę w dowolnym terminie. "Oferta pozwoli UniCredit na dalsze wzmocnienie pozycji kapitałowej przy utrzymaniu kontroli nad spółką" - napisano w komunikacie.

 

Ponadto UniCredit poinformował o 90-dniowym okresie tzw. lock-up w stosunku do pozostałych udziałów w Pekao, czyli o zobowiązaniu do niesprzedawania akcji z pozostałego pakietu.

 

W komunikacie wskazano, że transakcja związana z akcjami Pekao następuje po udanej sprzedaży we wtorek 10 proc. udziałów w FinecoBank, z której grupa uzyskała 328 mln euro.

 

We wtorek akcje UniCredit na warszawskim parkiecie zyskiwały 11,59 proc.    


Wcześniej polski bank zaprzeczał

 

O sprzedaży Pekao przez UniCredit mówiono na rynku od kilku miesięcy. Włoski bank nie komentował tych doniesień. Polski bank zaprzeczał pogłoskom.

 

- Według naszej wiedzy grupa UniCredit nie zamierza sprzedawać akcji banku Pekao, który jest największą i najbardziej dochodową inwestycją grupy w Europie Środkowej – powiedziała pod koniec maja rzeczniczka banku Pekao, pytana o medialne doniesienia dotyczące takiej możliwości.

 

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz oceniał, że sprzedaż przez UniCredit udziałów w Pekao SA byłaby to jednak "niełatwa decyzja", bo jest to jeden z podmiotów najlepiej zarządzanych w całej grupie, najbardziej efektywny i o bardzo uznanej pozycji rynkowej, nie tylko w Polsce ale w tej części Europy.

 

Bank Pekao trafił w skład grupy UniCredit w 1999 roku. UniCredit ma 50,1 proc. udziałów. Pekao to drugi (po PKP BP) największy bank w Polsce, obsługuje ok. 5 mln klientów, ma ponad 16 tys. pracowników i 1 tys. oddziałów. W ubiegłym roku Pekao miał 2 mld 293 mln zł zysku netto, w I kwartale tego roku 573 mln zł.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie