Poszukiwanie Pokemonów. Nowa moda opanowuje świat

Kultura
Poszukiwanie Pokemonów. Nowa moda opanowuje świat
Reuters

Wystarczyło jedynie kilka dni, aby liczba graczy "Pokemon Go" niemal zrównała się z użytkownikami Twittera. Bohaterami gry są popularne przed laty Pokemony (stworzenia występujące m.in. w anime), które teraz wracają do naszych telefonów komórkowych. Aplikacja obecnie jest dostępna jedynie w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii, ale już wkrótce będzie można z niej korzystać w Europie.

Gra  wykorzystuje tzw. rzeczywistość rozszerzoną. Integruje świat bajkowych bohaterów z naszym prawdziwym otoczeniem. Twórcy zabawy wykorzystali zainstalowane w telefonach systemy GPS i kamery. Podczas gry na ekranie smartfona wyświetla się obraz z jego kamery, ale wzbogacony o wirtualne elementy. Zasady gry są proste. Należy tropić i łapać fikcyjne stworzenia.

 

Ogromna popularność

 

Gra cieszy się zainteresowaniem nie tylko ze strony młodzieży, ale także i starszych użytkowników, którzy pamiętają jeszcze Pokemony ze słynnej kreskówki i gier na konsole. Ceny akcji firmy Nintendo na tokijskiej giełdzie podskoczyły o 10 proc. w ciągu kilku dni po premierze "Pokemon Go".

 
Aplikacja w amerykańskim AppStorze znalazła się na pierwszym miejscu wśród darmowych pobrań, tym samym wyprzedzając m.in. Snapchata i Messengera. Grze udało się również dorównać Twitterowi pod względem liczby aktywnych użytkowników.

 

 

- To dobra zabawa, łatwa gra dla każdego, nawet dla tych, którzy nie znali wcześniej Pokemonów i nie bawili się kartami z Pokemonami. To fajna rozrywka - zapewnia Freydo Cavero, gracz z Los Angeles.

 

W grze każdy Pokemon ma swoje własne upodobania. By znaleźć np. te, które lubią wodę, trzeba szukać ich nad rzeką lub przy miejskich fontannach.

 

- To nowa koncepcja. Gracze wychodzą z domu, by bawić się w świecie rzeczywistym. W Japonii gra się zazwyczaj podczas podróży pociągiem. To jest zdecydowana odmiana dla wielu osób - przyznała Robyn Mak, dziennikarka agencji Reutera.

 

Twórcy gry przypominają, że przy zabawie w poszukiwania Pokemonów trzeba jednak uważać na innych przechodniów, autobusy, tramwaje i samochody. Policja radzi również, by pamiętać o kieszonkowcach, którzy chętnie wykorzystują naszą nieuwagę.

 

Kiedy w Polsce?

 

Na razie nie wiadomo, kiedy gra oficjalnie pojawi się w naszym kraju. Internauci spekulują, że będzie to miało miejsce z końcem lipca. Firma przyznaje, że dysponuje obecnie zbyt małą liczbą serwerów, by móc udostępnić grę we wszystkich krajach, w tym także w Polsce.

 

Nintendo zapowiedziała, że do marca przyszłego roku zamierza wydać kolejne cztery gry na urządzenia mobilne. Poza tym firma zapowiedziała wypuszczenie na rynek nowej konsoli wiosną 2017 roku.

 

polsatnews.pl, infografika: similarweb.com

 

 

 

wjk/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!