Andrzej Sapkowski w gronie najlepszych pisarzy fantastyki na świecie

Kultura
Andrzej Sapkowski w gronie najlepszych pisarzy fantastyki na świecie
Wikipedia/Packa/CC BY-SA 3.0,

Twórca "Wiedźmina" znalazł się w prestiżowym gronie najwybitniejszych autorów fantastyki, którym przyznano nagrodę World Fantasy Award za życiowe osiągnięcia. To jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie literatury fantastycznej.

Andrzej Sapkowski World Fantasy Award za całokształt twórczości ma odebrać w październiku podczas konwentu World Fantasy, który odbywać się będzie w dniach od 27 do 30 października w Columbus w Ohio w USA.

 

Dołączy do grona 63 uhonorowanych w ten sposób twórców, wśród których są m.in. Ursula K. Le Guin, Stephen King i Terry Pratchett. Co roku festiwalowi jurorzy przyznają dwie honorowe nagrody, są one przyznawane od 1975 roku.

 

Doceniany przez czytelników, lekceważony przez krytyków

 

Według ekspertów, Andrzej Sapkowski to przykład pisarza, który zdobył popularność właściwie bez udziału krytyki literackiej. To czytelnicy dostrzegli kultowego bohatera w stworzonym przez niego "Wiedźminie" - Geralcie z Rivii. Dla krytyków literackich Sapkowski długo pozostawał niezrozumiałym fenomenem, łódzkim handlowcem z branży futrzarskiej i tekstylnej, który niespodziewanie wdarł się na szczyty list bestsellerów i to nie tylko w Polsce.

 

Pisać zaczął w wieku czterdziestu lat, jak sam mówi, "z potrzeby odreagowania rzeczywistości". Geralt zjawił się po raz pierwszy w opowiadaniu nadesłanym na drugi literacki konkurs miesięcznika "Fantastyka", w grudniu 1986 roku. Czytelnicy od razu poznali się na tej literaturze, domagali się następnych opowiadań, jeden przysłał nawet 1 tys. zł z prośbą o przekazanie nagrody autorowi.

 

Opowiadanie "Wiedźmin" stało się początkiem najpierw cyklu opowiadań o Geralcie, a potem sagi dziejącej się w fantastycznym świecie. Geralt - białowłosy mutant używający eliksirów i zaklęć, które dają w walce nadludzką sprawność, pogromca potworów, ale jednocześnie pełen goryczy, świadomy swej odmienności, często przeżywający życiowe kryzysy.


Znany na świecie


Sapkowski jest najczęściej po Stanisławie Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki. Szczególną popularnością jego proza cieszy się w Czechach i Rosji. Ostatnio także w USA.

 

LastWish 

 

Rok temu książka "Last Wish: Introducing the Witcher", czyli anglojęzyczna wersja zbioru opowiadań "Ostatnie życzenie", trafiła do pierwszej piętnastki najlepiej sprzedających się tytułów "New York Timesa". Andrzej Sapkowski był też na liście 20 najpopularniejszych autorów powieści przygodowych w internetowej księgarni Amazon, dzięki sprzedaży anglojęzycznych wydań "Ostatniego życzenia" oraz dwóch pierwszych tomów z sagi o Wiedźminie: "Krew elfów" i "Czas pogardy".

 

Wielkim powodzeniem cieszy się też stworzona na podstawie powieści o Wiedźminie gra komputerowa, której ukazały się już trzy światowe edycje.

 

witcher

 

PAP, polsatnews.pl: Fot:Gollancz/orionbooks.co.uk, CD Project RED

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie