Afganistan: niezapowiedziana wizyta amerykańskiego ministra obrony

Świat
Afganistan: niezapowiedziana wizyta amerykańskiego ministra obrony
PAP/EPA/IRAQI DEFENCE MINISTRY/HANDOUT

Amerykański minister obrony Ash Carter przybył we wtorek do Afganistanu z niezapowiedzianą wizytą, podczas której spotka się z żołnierzami USA a także władzami w Kabulu w tym z prezydentem Aszrafem Ghanim.

W zeszłą środę prezydent USA Barack Obama powiedział, że 8,4 tys. amerykańskich żołnierzy pozostanie w Afganistanie do końca jego prezydentury. Wyjaśnił, że afgańskie siły bezpieczeństwa nie są jeszcze wystarczające silne, by zagwarantować stabilizację kraju.


Administracja Obamy zakładała dotąd zredukowanie liczebności kontyngentu z 9,8 tys. do 5,5 tys. do końca 2016 roku. Obama powiedział dziennikarzom, że na zmianę planów wpłynęło zagrożenie, jakie - również dla amerykańskich interesów - stanowią nadal talibowie i inne ugrupowania walczące w Afganistanie.


Tymczasem Carter spotka się podczas swojego pobytu w Afganistanie m.in. z głównym dowódcą sił USA w tym kraju - generałem Johnem W. Nicholsonem. Dzień wcześniej w Iraku Carter zapowiadał wysłanie do tego kraju 560 dodatkowych żołnierzy.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie