ONZ apeluje o przerwanie walk w Sudanie Południowym

Świat
ONZ apeluje o przerwanie walk w Sudanie Południowym
Flickr/sanjitbakshi/CC BY 2.0

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała do natychmiastowego zakończenia walk w Sudanie Południowym. Od piątku w stolicy kraju, Dżubie, zginęły co najmniej 272 osoby.

- Rada Bezpieczeństwa jest gotowa rozważyć wzmocnienie misji pokojowej ONZ w Sudanie Południowym i liczy na wsparcie państw regionu - powiedział w niedzielę wieczorem czasu lokalnego, po posiedzeniu Rady jej obecny przewodniczący, japoński dyplomata Koro Bessho.

 

Wcześniej tego dnia wybuch walk w Sudanie Południowym ostro potępił sekretarz generalny ONZ. - Jestem zszokowany ciężkimi walkami, które toczą się teraz w Dżubie - oświadczył Ban Ki Mun.

 

- Ta bezsensowna przemoc jest nie do przyjęcia. Może tylko zniweczyć dotychczasowe postępy procesu pokojowego - podkreślił sekretarz generalny ONZ.

 

USA ewakuują personel dyplomatyczny

 

Zapowiedział, że misja ONZ pozostanie w Sudanie Południowym, by chronić uchodźców i ludność cywilną.

 

O przerwanie walk zaapelowały także USA. - Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają nowe walki w Dżubie między siłami lojalnymi wobec prezydenta i wiceprezydenta Sudanu Południowego - oświadczył w niedzielę rzecznik Departamentu Stanu John Kirby. Poinformował też, że USA zarządziły ewakuację swego personelu dyplomatycznego z Dżuby.

 

Walki w stolicy Sudanu Południowego wybuchły w piątek, w przeddzień obchodzonej w sobotę piątej rocznicy niepodległości kraju, w pobliżu pałacu prezydenckiego, gdzie prezydent Salva Kiir prowadził rozmowy ze swoim zastępcą i byłym rebeliantem Riekiem Macharem.

 

Dzień wcześniej doszło do strzelaniny między żołnierzami obu frakcji, którzy zgodnie z porozumieniem pokojowym podpisanym w zeszłym roku powinni tworzyć wspólne patrole. Incydent był podobny do tego, jaki w grudniu 2013 roku rozpoczął wojnę domową, w której zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

 

22 lata wojny

 

Sudan Południowy ogłosił niepodległość 9 lipca 2011 roku, na mocy porozumień pokojowych, które zakończyły 22-letnią wojnę domową pomiędzy Północą i Południem; zginęło w niej ponad 2 mln ludzi, a 4 miliony uciekły ze swoich domów.

 

Pokój w niepodległym Sudanie Południowym trwał jednak krótko. W grudniu 2013 roku prezydent Salva Kiir z grupy etnicznej Dinka, rozpoczął walkę o władzę ze swoim zastępcą Riekiem Macharem z grupy Nuer. W wyniku tej wojny zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a 2 mln opuściły swe domy.

 

W sierpniu zeszłego roku podpisano porozumienia pokojowe, jednak prezydentowi i jego zastępcy nie udało się w pełni zintegrować swoich oddziałów.

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie