Gonitwa byków w Pampelunie. Cztery osoby w szpitalu

Świat
Gonitwa byków w Pampelunie. Cztery osoby w szpitalu
PAP/EPA/Villar Lopez

Co najmniej cztery osoby trafiły w poniedziałek do szpitali po piątej w tym roku gonitwie z bykami w Pampelunie, na północy Hiszpanii. Trwają tam coroczna fiesta ku czci świętego Fermina. Poniedziałkowa gonitwa, w której wzięło udział ponad tysiąc osób, trwała nieco ponad 3 minuty.

Gonitwy z bykami, odbywające się na blisko kilometrowej trasie, to główna atrakcja trwającej w Pampelunie fiesty ku czci świętego Fermina. Każdy z organizowanych raz dziennie biegów kończy się na arenie. Po południu zwierzęta są zabijane przez torreadorów, a wieczorem ich mięso trafia do miejscowych restauracji.

 

Podczas święta, które potrwa do 14 lipca, w mieście oprócz porannych gonitw odbywa się wiele innych wydarzeń: koncertów, kolorowych parad czy rodzinnych pikników.

 

Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów prowincji Nawarry, w której znajduje się Pampeluna, sięga XVI wieku. Uroczystości i zabawy z tej okazji rozsławił amerykański pisarz Ernest Hemingway w powieści "Słońce też wschodzi".

 

Fiesta budzi wiele kontrowersji: z jednej strony przyciąga dziesiątki tysięcy osób z całego świata, z drugiej - co roku rannych zostaje podczas niej kilkadziesiąt osób i ginie ok. 50 byków.

 

PAP, fot:PAP/EPA/Villar Lopez, wideo: Reuters

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie