Premier Kanady zwiedził Muzeum Auschwitz

Polska
Premier Kanady zwiedził Muzeum Auschwitz
PAP/Stanisław Rozpędzik

Premier Kanady Justin Trudeau zwiedził w niedzielę były niemiecki obóz Auschwitz. Przed Ścianą Straceń, gdzie naziści rozstrzelali tysiące Polaków, i przy pomniku w byłym Auschwitz II-Birkenau, miejscu zagłady setek tysięcy Żydów, oddał hołd ofiarom.

Polityk w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz napisał, że był dziś świadkiem tego, jakie są możliwości ludzkiego celowego okrucieństwa i zła. "Pamiętajmy na zawsze o tej bolesnej prawdzie o nas samych. Niech wzmocni ona nasze działania prowadzące do tego, by nigdy więcej nie pozwolić na nastanie takich ciemności" - wskazał Trudeau.

 

Podkreślił, że sama tolerancja nie wystarczy. "Ludzkość musi nauczyć się kochać swoją różnorodność" - napisał.

 

Justinowi Trudeau podczas wizyty towarzyszył m.in. były więzień Auschwitz Nate Leipciger. Urodził się w 1928 r. w Chorzowie. Przeżył Zagładę. Po wojnie wyemigrował do Kanady, ale wielokrotnie odwiedzał Miejsce Pamięci podczas Marszów Żywych. Razem z nimi szedł wiceprzewodniczący Rady Rabinów Kanady Adam Scheier z Montrealu.

 

Do byłego obozu Auschwitz I kanadyjski premier wszedł przez główną bramę z napisem "Arbeit macht frei". Zwiedził muzealną ekspozycję w bloku 4. Ukazuje ona przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości, a także deportacje oraz masową zagładę Żydów. Wśród eksponatów są tam m.in. włosy ofiar i puszki po gazie Cyklon B, którego Niemcy używali do mordowania ludzi.

 

W bloku 5 obejrzał rzeczy zagrabione zamordowanym Żydom, których Niemcy deportowali z okupowanych państw europejskich i krajów satelickich. Są to m.in. dziecięce ubranka, okulary, naczynia kuchenne, walizki z nazwiskami i szaty modlitewne.

 

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 w byłym Auschwitz I premier Kanady złożył wieniec w barwach narodowych swojego kraju - czerwonych róż i białych goździków.

 

Polityk zobaczył też krematorium w byłym Auschwitz I, które funkcjonowało od sierpnia 1940 roku do lipca 1943 roku, czyli do momentu, gdy Niemcy uruchomili ogromne krematoria w Auschwitz II-Birkenau.

 

Kanadyjski gość po zwiedzeniu byłego Auschwitz I udał się do byłego Auschwitz II-Birkenau, miejsca masowej zagłady Żydów. Widział m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych. Przy ruinach krematorium III w skupieniu wysłuchał żałobnej modlitwy żydowskiej El Male Rachamim, którą zmówił rabin Scheier.

 

Premier Trudeau przed pomnikiem ofiar obozu położył znicz i przez dłuższą chwilę się modlił.

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

W przeszłości Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedzały już wybitne osobistości z Kanady. W 2008 r. zwiedził je ówczesny premier Stephen Harper, a dwa lata temu gubernator generalny David Johnston.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie