Kozic w Tatrach nieco przybyło. Skończyło się ich doroczne liczenie

Polska
Kozic w Tatrach nieco przybyło. Skończyło się ich doroczne liczenie
Pixabay/pcdazero/CC BY 2.0

W całych Tatrach żyją 1232 kozice - stwierdzili przyrodnicy podczas letniej akcji liczenia tych chronionych zwierząt. Podczas ubiegłorocznego, letniego liczenia kozic przyrodnicy zaobserwowali w Tatrach 1107 kozic

Akcja liczenia kozic odbyła się w ostatnich dniach czerwca równocześnie po polskiej i słowackiej stronie gór. Tydzień później przyrodnicy z obu stron Tatr spotkali się, aby podsumować akcję. Takie wspólne liczenie kozic odbywa się dwa razy w roku: jesienią i u progu lata.


Tylko w polskiej części Tatr naliczono 385 kozic, z czego 78 młodych. Dla przyrodników istotny jest jednak wynik po obu stronach Tatr, ponieważ zwierzęta nie znają granic i bytują po obu stronach granicznej grani. Właśnie dlatego liczenie kozic odbywa się równocześnie w całych Tatrach. Grupy przyrodników poruszają się w wyznaczonych terenach od górnej granicy lasu, w kierunku grani szczytowych Tatr, obserwując i fotografując zwierzęta.

 

Więc kozic, bo zima była łagodna

 
- Podczas letniego liczenia kozic dowiadujemy się, ile młodych przyszło na świat oraz ile kozic przetrwało najtrudniejszą dla nich porę, czyli zimę. Szczególnie cieszy przychówek, bo naliczyliśmy 165 tegorocznych koźląt, co stanowi ponad 13 proc. całej populacji tatrzańskich kozic - poinformował Jozef Hybler, zoolog Lasów Państwowych słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP).


Zdaniem przyrodników wpływ na niewielki wzrost liczby kozic i duży przychówek miała stosunkowo łagodna tatrzańska zima. W ubiegłym roku w Tatrach narodziły się 104 młode kozice.

 

Doroczne liczenie odbywa się od 1954 r.


Licznie kozic w Tatrach organizowane jest od 1954 r., a wspólnie ze Słowakami od 1957 roku. Na przestrzeni lat przyrodnicy zaobserwowali, że liczebność kozic podlega dużym wahaniom. W 1999 r. zanotowano najniższe w historii pogłowie kozic - tylko 241 sztuk, ale kilka lat później liczba tych zwierząt zaczęła gwałtownie wzrastać. Rekordową liczbę kozic przyrodnicy zaobserwowali w 2014 r. Wówczas jesienią w Tatrach było 1389 kozic.

 

Symbol TPN sprowadzono z Alp


Kozica jest symbolem zarówno polskiego, jak i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego.


W Polsce, poza Tatrami, kozice żyją w Sudetach, jednak jest to gatunek alpejski sprowadzony w te góry przez Czechów na początku XX wieku. Niewielki kierdel kozic przeszedł przez granicę do Polski w latach 70. ub. wieku i zadomowił się na zboczach Śnieżnika.


Kozica jest gatunkiem chronionym. Zwierzęta te żyją w niewielkich stadach, a na ich czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. Samce zwane capami żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie