NATO zdecydowało wydłużyć misję w Afganistanie

Polska
NATO zdecydowało wydłużyć misję w Afganistanie
PAP/Paweł Supernak

- Przedstawiciele państw NATO zdecydowali o wydłużeniu misji w Afganistanie poza rok 2016 - poinformował w sobotę podczas drugiego dnia szczytu NATO sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że misja w tym kraju będzie realizowana poprzez elastyczny model regionalny.

- Afganistan wciąż stoi przed dużymi wyzwaniami dotyczącymi niestabilności i przemocy, stąd nasze nieustanne zaangażowanie polityczne, wojskowe i finansowe jest bardzo ważne - ocenił Stoltenberg podczas sobotniej konferencji prasowej w Warszawie. Dodał, że siły NATO nadal będą szkolić, doradzać i wspomagać siły bezpieczeństwa w Afganistanie.

 

Stoltenberg dodał, że dodatkowe planowanie dotyczące działań w Afganistanie "przewidziano na najbliższe miesiące". - Zdefiniujemy kształt naszej obecności w 2017 r. - zapowiedział.

 

Zauważalna obecność ISIS

 

- Jednym z największych osiągnięć tego spotkania jest to, że mamy zobowiązanie obejmujące 1 mld dolarów, jesteśmy szczerze mówiąc bardzo blisko osiągnięcia tej sumy - powiedział Stoltenberg. Dodał, że ma nadzieję na utrzymanie tego samego poziomu finansowania sił afgańskich do roku 2020.

 

Sekretarz generalny NATO odniósł się do sytuacji wewnętrznej Afganistanu. Jego zdaniem zauważalna jest tam obecność tzw. Państwa Islamskiego oraz lokalnych grup talibów, którzy przyłączają się do ISIS. - Nie jest ważne, jak nazwiemy te poszczególne grupy, ważne jest to, żebyśmy wciąż wzmacniali siły afgańskie, umożliwiali Afgańczykom walkę z różnymi grupami terrorystycznymi - stwierdził.

 

Zaznaczył jednocześnie, że "nie ma przesłanek ku temu, aby uważać, że wszystkie problemy w Afganistanie da się szybko rozwiązać", w związku z tym NATO wciąż będzie wspierać Afganistan obecnością wojskową i finansowaniem - zaznaczył

 

- Nasze przesłanie jest jasne - Afganistan nie jest sam. My za to jesteśmy zaangażowani w perspektywie długofalowej - podsumował.

 

Rząd afgański zobowiązał się do reform

 

- Rząd Afganistanu podkreślił zobowiązanie do tego, aby kontynuować wdrażanie reform; poszanowanie praw człowieka, w tym także praw kobiet; jak również walkę z korupcją - powiedział Stoltenberg, pytany przez PAP o to jakie zobowiązania poczyniła strona afgańska w zamian za zobowiązania NATO.

 

- Mamy do czynienie z silnym połączeniem między naszym wsparciem a oczekiwaniami dotyczącymi wysiłków mających na celu zmodernizowanie społeczeństwa - dodał Stoltenberg.

 

Szefowie państw i rządów rozpoczęli drugi dzień szczytu od sesji poświęconej Afganistanowi. Udział wzięli w niej m.in. prezydent tego państwa Aszraf Ghani i premier Abdullah Abdullah.

 

Sojusz potwierdził swoje zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa w Afganistanie oraz wsparcia finansowego dla sił i instytucji tego kraju po 2016 r.

 

- Afganistan wciąż stoi przed dużymi wyzwaniami dotyczącymi niestabilności i przemocy, stąd nasze nieustanne zaangażowanie polityczne, wojskowe i finansowe jest bardzo ważne - podkreślił Stoltenberg.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie