Obama: Europa zawsze może liczyć na USA

Polska
Obama: Europa zawsze może liczyć na USA
PAP/Paweł Supernak

- Chcę jasno powiedzieć, to się nigdy nie zmieni - niesłabnące zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa Europy - powiedział Obama w sobotę na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu NATO w Warszawie. Podziękował też rządowi i obywatelom Polski za zorganizowanie szczytu, a warszawiakom za "doskonałą gościnność".

Obama podkreślił, że NATO daje jasny sygnał: będziemy bronić każdego członka Sojuszu. Powiedział, że NATO wzmacnia gotowość swoich sił. - Siły NATO mogą w szybkim tempie zostać zlokalizowane w dowolnym miejscu w Europie - stwierdził prezydent Obama.

 

Prezydent USA zauważył też, że NATO jest silne "jak nigdy dotąd". Zwrócił uwagę na obecność Czarnogóry na warszawskim szczycie, co jest potwierdzeniem, że "nasze drzwi są otwarte dla tych, którzy są gotowi, by do Sojuszu przystąpić".

 

"Nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak dużą liczbą wyzwań"

 

- W ciągu 70 lat NATO nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak dużą liczbą wyzwań - politycznych, dotyczących bezpieczeństwa, jak również kwestii humanitarnych. Francja, Belgia, USA, Kanada oraz Turcja ucierpiały jako ofiary ataków terrorystycznych, zainspirowanych lub przeprowadzanych przez tzw. Państwo Islamskie - mówił Obama.

 

Zaznaczył również, że "Rosja naruszyła integralność terytorialną Ukrainy i zaangażowała się w działania prowokacyjne skierowane przeciwko sojusznikom". - Granice europejskie szturmują miliony migrantów, a wynik referendum w Wielkiej Brytanii postawił pytania dotyczące przyszłości integracji europejskiej - powiedział

 

NATO podkreśliło swoje wsparcie dla Ukrainy

 

- W czasie spotkania komisji NATO-Ukraina uzgodniliśmy nowy kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Prezydent Francji Francois Hollande, kanclerz Angela Merkel(...), spotkaliśmy się z prezydentem Petro Poroszenką i potwierdziliśmy nasze wsparcie dla integralności politycznej Ukrainy - powiedział Obama.


Poinformował, że Rada NATO-Rosja (na szczeblu ambasadorów - red.) spotka się w Brukseli w przyszłym tygodniu. - Jesteśmy zgodni co do tego, że nie możemy pozwolić na to, żeby Rosja działała tak, jak dawniej bez spełnienia zobowiązań z Mińska - powiedział prezydent USA.

 

"Jestem przyjmowany z ogromną przyjaźnią"

 

Obama, który jest w Polsce po raz trzeci powiedział na zakończenie wizyty. - Za każdym razem, kiedy przyjeżdżam do Polski, jestem przyjmowany z ogromną przyjaźnią, jest to symbol więzi, która łączy oba kraje - zaznaczył Obama.


W piątek przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

 

NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy


W sobotę NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności. Zdecydowało też, że udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie; uruchomi też nową misję na Morzu Śródziemnym.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie