NATO potwierdza wsparcie dla Ukrainy, potępia Rosję za podsycanie konfliktu

Świat
NATO potwierdza wsparcie dla Ukrainy, potępia Rosję za podsycanie konfliktu
Flickr/Juanedc/CC BY 2.0

NATO potwierdziło w sobotę wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak dodał, NATO potępia umyślne destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy przez Rosję

Posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z udziałem ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki zakończyło dwudniowy szczyt NATO w Warszawie.

 

- Potwierdziliśmy dziś nasze trwałe wsparcie dla Ukrainy i wyraziliśmy uznanie dla ukraińskiego programu reform - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej.

 

Dodał, że Sojusz nie uznaje i nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. - Potępiamy umyślne destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy - stwierdził. Według Stoltenberga zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy jest naruszane codziennie, często przy wykorzystaniu uzbrojenia, zakazanego przez porozumienia z Mińska.

 

NATO apeluje do Kremla

 

- Wzywamy Moskwę do zaprzestania politycznego, militarnego i finansowego wspierania separatystów na wschodniej Ukrainie - powiedział szef NATO. - Wszystkie strony muszą w pełni wdrożyć porozumienia z Mińska i pracować na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu - dodał.

 

Poroszenko powiedział, że w Warszawie zapadły decyzje, które pozwolą Ukrainie uzyskać "rozszerzony status partnera" NATO, oznaczający pogłębioną współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie