3200 nagich osób promowało Brytyjską Stolicę Kultury 2017
Ponad 3 tysiące rozebranych i pomalowanych na niebiesko osób z 20 państw wzięło udział w promocji miasta Hull, które będzie Brytyjską Stolicą Kultury 2017 roku. Władze miasta przyznały, że projekt był największym tego typu wydarzeniem w historii całej Wielkiej Brytanii.
Praca przygotowana została przez nowojorskiego fotografa Spencera Tunicka, który sławę zyskał właśnie za sprawą monumentalnych instalacji fotograficznych przedstawiających ludzkie akty. Tym razem do projektu artysta zaangażował aż 3200 osób. Zdjęcia, wykonane podczas pracy zatytułowanej "The Sea of Hull", wystawione zostaną podczas City of Culture w przyszłym roku w Galerii Sztuki Ferens.
Wolontariusze chcący wziąć udział w wydarzeniu zgłaszali się na miejsce zbiórki już o świcie. Pomalowani zostali w czterech odcieniach niebieskiego, mającego imitować wodę. Cała sesja trwała około czterech godzin.
Just your average day in #Hull city centre. Shoot 1 complete, on to number 2 #SeaofHull pic.twitter.com/3kf9A4RBvK
— Caroline Brockelbank (@CBrockelbank) 9 lipca 2016
The tide is coming in #seaofhull pic.twitter.com/IAoTxG83xr
— Spencer Tunick (@SpencerTunick) 9 lipca 2016
#SeaofHull #shot2 @HullFerens @SpencerTunick pic.twitter.com/7zhhJilqbu
— Hull CC News (@Hullccnews) 9 lipca 2016
- To było po prostu estetycznie fantastyczne. To piękne. Wszyscy jesteśmy równi. Nie różnią nas ani rasa ani płeć. Każdy z nas jest tak samo nagi i to jest to co kocham - powiedział 80-letni mieszkaniec Brukseli Stephane Janssen, który brał już udział w wielu poprzednich projektach Tunicka.
Władze Hull przyznały, że instalacja przyciągnęła największą jak dotąd liczbę uczestników prac Tunicka w Wielkiej Brytanii.
More than 3,000 people have stripped naked and been painted blue to mark Hull's City of Culture next year pic.twitter.com/d0kRZyGSpA
— Capital Moments (@CapitalMoments) 9 lipca 2016
National coverage #seaofhull our city looking marvellous #cityofculture #2017 thank you @SpencerTunick @Hullccnews pic.twitter.com/n8pgGL8YAu
— Hull Training (@HCCTraining) 9 lipca 2016
Some great pictures of #seaofhull on Twitter today via @hulldailymail @_VickiTaylor @TallulahTangle #cityofculture pic.twitter.com/4z63AFGYQt
— Poetry&Politics (@Poetry_Politics) 9 lipca 2016
- "The Sea of Hull" był największym projektem jakie kiedykolwiek zrobiłem. To było inspirujące, by przeplatać morskie dziedzictwo miasta z miejskim tłem - przyznał autor instalacji.
"Żywe rzeźby" Tunick fotografuje od 1992 roku. Ma już w dorobku ponad 90 takich instalacji, aranżowanych m.in. w Monachium, Londynie, Wiedniu czy Buenos Aires, a nawet na kurczącym się lodowcu Aletsch w Szwajcarii.
Rekordowa liczba modeli - 18 tysięcy - pozowała do zdjęcia nowojorskiego artysty w Meksyku w maju 2007 roku.
polsatnews.pl, bbc.com
Czytaj więcej