Większość Finów chce referendum ws. członkostwa w NATO

Świat
Większość Finów chce referendum ws. członkostwa w NATO
Flickr.com/Sepi V

"48 procent Finów jest za przeprowadzeniem referendum w sprawie wstąpienia kraju do NATO, a 47 procent jest mu przeciwnych" - wynika odpowiednio z sondaży opublikowanych w piątek przez publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego Yle i stację telewizyjną MTV .

Ponieważ margines błędu wynosi 2,5-3 pkt proc., można jednak uznać, że Finowie są w kwestii referendum dość podzieleni.

 

Większość zwolenników idei referendum to osoby w wieku powyżej 65 lat i mające niskie dochody. Wśród członków partii politycznych najwięcej osób popierających referendum to zwolennicy socjaldemokratów - 57 procent.

 

Im bardziej bogaci, tym mniej chętni członkostwu

 

Najwięcej badanych przeciwników referendum to ludzie w wieku 35-49 lat, przedsiębiorcy i tzw. białe kołnierzyki. Według Yle Finowie zarabiający powyżej 45 tys. euro rocznie są przeciwni referendum.

 

32 procent badanych opowiada się za referendum przeprowadzonym w czasie tej kadencji parlamentu, przed końcem 2018 roku. 31 procent wolałoby referendum w następnej kadencji - w latach 2019-2023. 19 procent nie ma zdania w tej kwestii.

 

W czerwcu ubiegłego roku fiński minister obrony Jussi Niinisto zapowiedział, że Finlandia pozostawia sobie możliwość wyboru w kwestii przystąpienia do NATO.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie