Waszczykowski o TK: Obama usłyszy, że sprawa Trybunału jest rozwiązywana poprzez dialog

Polska
Waszczykowski o TK: Obama usłyszy, że sprawa Trybunału jest rozwiązywana poprzez dialog
PAP/Leszek Szymański

- Jeśli prezydent Barack Obama spyta o sytuację wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego, usłyszy, że jest ona rozwiązywana poprzez dialog polityczny - powiedział w piątek szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.

Szefa polskiej dyplomacji spytano na briefingu przed szczytem NATO w Warszawie o to, jakie są planowane tematy piątkowego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Baracka Obamy oraz o to, co polski prezydent będzie miał do powiedzenia na temat sytuacji wokół TK w Polsce.

 

Odnosząc się do kwestii TK, Waszczykowski powiedział: "jeśli prezydent Obama albo jakiś inny prezydent będzie pytał o naszą sytuację wewnętrzną, usłyszy prawdę". Według niego kwestia TK jest rozwiązywana "zgodnie z zaleceniem Komisji Weneckiej, która - jak powiedział "stwierdziła jednoznacznie, że jest to problem polityczny".

 

Dlatego - mówił Waszczykowski - jest on "rozwiązywany poprzez dialog polityczny" w parlamencie.

 

Waszczykowski powiedział, że główne tematy rozmowy prezydentów to prawdopodobnie: współpraca NATO z Unią Europejską, sytuacja Europy po referendum brytyjskim, relacje bilateralne USA - Polska. - Wiele nas łączy, a będzie nas jeszcze więcej łączyć, gdyż Polska ma ambitne plany dozbrojenia polskiej armii w nowoczesny sprzęt, a USA są jak wiadomo wiodącym producentem nowoczesnego sprzętu zbrojeniowego - powiedział. Dodał, że być może rozmowa dotyczyć będzie też tej kwestii.

 

Kolejny z tematów - mówił Waszczykowski - to inicjatywa European Reassurance. Poinformował, że w ramach tej inicjatywy zapowiedziano stacjonowanie na flance wschodniej brygady amerykańskiej. - Również jakiś czas temu była koncepcja, aby na terenie flanki wschodniej tworzono magazyny dla sprzętu amerykańskiego. Być może prezydent Duda podniesie to i zapyta, co z tą inicjatywą - powiedział Waszczykowski.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie