W skupie po 60 gr, w sklepie po 10 zł. Skąd takie ceny czarnej porzeczki?

Biznes
W skupie po 60 gr, w sklepie po 10 zł. Skąd takie ceny czarnej porzeczki?
Polsat News

Jeszcze kilka lat temu plantatorzy dostawali za kilogram czarnych porzeczek nawet 5 zł. Dziś, choć zbiory w tym roku są dużo mniejsze niż w poprzednich latach, skupy płacą za kilogram zaledwie 60 gr. To ponad trzy razy mniej niż kosztuje uprawa tych owoców. W sklepach i na targach za porzeczki trzeba zapłacić nawet 10 zł. Skąd ta różnica?

Zanim owoce trafią na bazar, do ceny dolicza się koszty transportu, przechowywania i marże handlowców. Ale czy to powód, by np. w Warszawie były niemal 17 razy droższe niż w niektórych skupach?

 

- To jest działanie celowe zakładów przetwórczych. Jak to się mówi, chcą zarobić, ale się nie narobić – uważa Dariuz Nikitiuk, plantator porzeczek ze wsi Mokre.

 

Eksperci wskazują na inne powody. Przetwórnie w zeszłym roku zrobiły spore zapasy tych owoców, a odbiorcy z zagranicy, którzy kiedyś lubili nasze porzeczki, przestali je kupować, gdy kilka lat temu ich ceny gwałtownie podskoczyły. Teraz to się mści.

 

- Żeby sprzedać towar, który był bardzo drogi, żeby znowu wejść na rynki zbytu, trzeba obniżyć cenę. I tak stało się u nas - tłumaczy Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa.

 

Choć jesteśmy potentatem w uprawie czarnych porzeczek, to nie cieszą się one u nas taką popularnością jak jabłka. A szkoda, bo to samo zdrowie. Oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają leczenie wątroby i nerek, wzmacniają serce i obniżają ciśnienie krwi.

 

Polsat News

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie