Szydło rozmawiała z Cameronem o atakach na Polaków w Wielkiej Brytanii

Polska
Szydło rozmawiała z Cameronem o atakach na Polaków w Wielkiej Brytanii
PAP/Rafał Guz

Premier Beata Szydło przy okazji szczytu NATO w Warszawie, spotkała się z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Rozmowa dotyczyła m.in. polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, które mogą się odbyć jesienią, a także sytuacji Polaków żyjących na Wyspach. Ponadto podjęto także temat incydentów wymierzonych w Polaków, do których doszło w Wielkiej Brytanii po głosowaniu ws. Brexitu

O szczegółach rozmowy, która odbyła się w gmachu KPRM powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak zaznaczył, Cameron wyraził determinację, "żeby proces występowania Wielkiej Brytanii z UE nie był pochopny i zanadto przyspieszony".

 

- Premier Wielkiej Brytanii chciałby, żeby jego kraj, mimo że będzie pozostawał poza strukturami UE, był jak najbliżej niej - powiedział rzecznik rządu. Według relacji Bochenka, premierzy wyrazili zdanie, że struktury unijne i państwa członkowskie po Brexicie muszą przemyśleć przyszłość UE.

 

"David Cameron wyraził ubolewanie"

 

Bochenek poinformował, że rozmowa dotyczyła też m.in. sytuacji socjalnej Polaków mieszkających na Wyspach, a także incydentów wymierzonych w Polaków, do których doszło w Wielkiej Brytanii po referendum, w którym większość głosujących opowiedziała się za wyjściem ich kraju z UE.

 

- David Cameron wyraził ubolewanie, że takie sytuacje miały miejsce. Przeprosił za nie. Ma nadzieję, że nie będą się powtarzały. Za tydzień ma mieć wystąpienie w tej sprawie - powiedział rzecznik rządu.

 

- Pani premier zasugerowała, aby szczegóły dalszej współpracy omówić na konsultacjach międzyrządowych jesienią tego roku - dodał Bochenek.

 

Premier Szydło w piątek spotkała się też z premier Norwegii i premierem Włoch.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie