Podczas gonitwy w Pampelunie byki wzięły na rogi sześć osób

Świat
Podczas gonitwy w Pampelunie byki wzięły na rogi sześć osób
PAP/EPA/JAVIER LIZON

Podczas drugiej w tym roku, wyjątkowo niebezpiecznej i długiej gonitwy w Pampelunie, na północy Hiszpanii, byki zraniły w sumie osób - poinformował Czerwony Krzyż. Bieg jest główną atrakcją trwającej fiesty ku czci świętego Fermina.

Jeden z wziętych na rogi mężczyzn ma rany brzucha, a drugi - tułowia. Według Czerwonego Krzyża do szpitali trafiło też osiem innych osób poturbowanych przez te zwierzęta.

 

W szaleńczej encierro, czyli gonitwie po zamkniętej 848-metrowej ulicznej trasie, ponad tysiąc śmiałków uciekało przed bykami na oczach tłumu gapiów, który ciasno wypełniał uliczki Pampeluny. Byki ważyły od 530 do 650 kg.

 

pampeluna 1

 

Wyjątkowo długa gonitwa

 

Gonitwa rozpoczęła się o godz. 8:00 i trwała aż 5 minut i 46 sekund. Był to jeden z najdłuższych biegów w ostatnich latach. Rekord odnotowano w 2002 roku, gdy gonitwa trwała prawie 12 minut.

 

W piątek stado byków bardzo szybko rozproszyło się, zwierzęta biegły oddzielnie, co utrudniało zadanie uciekającym przed nimi ludziom. W pewnym momencie jedno ze zwierząt zaczęło biec pod prąd, pokonując tak ok. 300 metrów.

Bieg kończy się na arenie, gdzie zwierzęta po południu są zabijane przez torreadorów. Wieczorem mięso byków trafia na stół w miejscowych restauracjach.

 

Podczas święta, które potrwa do 14 lipca, w mieście oprócz porannych gonitw odbywa się wiele innych wydarzeń, takich jak koncerty, kolorowe parady czy rodzinne pikniki.

 

 pampeluna 3

 

Fiesta znana z literatury

 

Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry, sięga XVI wieku. Uroczystości i zabawy z tej okazji rozsławił amerykański pisarz Ernest Hemingway w swojej powieści "Słońce też wschodzi".

 

Fiesta budzi wiele kontrowersji: z jednej strony przyciąga dziesiątki tysięcy osób z całego świata, z drugiej co roku niesie za sobą dziesiątki rannych ludzi i zabitych byków. Co roku podczas tego święta ginie ich około 50.

 

Od 1911 roku, gdy rozpoczęto prowadzenie statystyk, w biegach z bykami w Pampelunie śmierć poniosło 16 osób. Ostatnią ofiarą był 27-letni Hiszpan, który w lipcu 2009 roku został ugodzony przez byka w szyję.

 

PAP; Fot.PAP/EPA/JAVIER LIZON

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie