Obama: wyraziłem obawy w kwestii Trybunału Konstytucyjnego

Polska
Obama: wyraziłem obawy w kwestii Trybunału Konstytucyjnego
Twitter.com

- W rozmowie z prezydentem Dudą wyraziłem nasze obawy w kwestii polskiego Trybunału Konstytucyjnego; jako przyjaciele namawiamy do zachowania instytucji demokratycznych; sądownictwo, wolna prasa, rządy prawa są wartościami - powiedział w piątek w Warszawie prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

- To właśnie sprawia, że jesteśmy demokracjami, nie tylko słowa zapisane w konstytucji czy głosowanie w wyborach, ale także instytucje, od których zależymy każdego dnia. Praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa - to są wartości na których Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. To są wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu, leżą u sedna Traktatu Północnoatlantyckiego". Były to wartości, które świętowaliśmy 2 lata temu na Placu Zamkowym - dodał.

 

Obama pogratulował Polsce 225. rocznicy uchwalenia "najstarszej konstytucji w Europie".

 

- To pokazuje długotrwałe pragnienie narodu polskiego i pragnienie wolności i niepodległości. W rzeczywistości po zimnej wojnie narodziny na nowo polskiej demokracji były inspiracją dla ludzi w całej Europie i w całym świecie, łącznie z Ameryką - podkreślił prezydent USA.

 

- Postępy Polski pokazały, że demokracja i pluralizm nie są wyjątkowe tylko dla jednej z naszych kultur czy krajów, są to wartości uniwersalne. To jest podstawowa kwestia w amerykańskiej polityce zagranicznej - mówimy o tych wartościach na całym świecie, nawet wobec naszych najbliższych sprzymierzeńców - powiedział Obama.

 

Prof. Rzepliński o słowach Obamy

 

Na słowa prezydenta Obamy zareagował prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński. W rozmowie z Radiem Zet powiedział, że "bardzo żałuję, że Obama musiał to powiedzieć. Ale musiał".

 

 

Głównym tematem rozmów prezydentów Polski i USA było wzmocnienie potencjału militarnego NATO we wschodniej części Europy.

 

- Wierzę, że warszawski szczyt NATO będzie miał wymiar symboliczny i jeszcze bardziej wzmocni nasze partnerstwo - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA Barackiem Obamą.

 

Duda podkreślił, że uczestników szczytu czeka "wytężona praca". "Ale wierzę, że szczyt będzie miał wymiar symboliczny i jeszcze bardziej wzmocni nasze partnerstwo" - zaznaczył prezydent.

 

Jak podkreślił, "Polacy lubią Amerykę, lubią Amerykanów". - I ogromnie się cieszymy z obecności pana prezydenta dzisiaj i jutro w Warszawie - powiedział prezydent.

 

- Z radością witaliśmy amerykańskich żołnierzy na ćwiczeniach Anakonda, cieszyliśmy się ogromnie, że brali udział w nich tak licznie, cieszymy się z tego, że ciężka brygada Stanów Zjednoczonych będzie działała na terenie Polski" - powiedział Duda.

 

"Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO"

 

 

Obama zwracał uwagę, że Polska uczestniczy w "naszym systemie obrony rakietowej przeciwko rakietom balistycznym, które mogą być wystrzelone z Iranu". - Jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO - podkreślił.

 

Amerykański przywódca zwracał ponadto uwagę na "oddanie USA, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski". - Jesteśmy sojusznikami w ramach tego układu - zapewnił.

 

Dodał, że "uroczyście jesteśmy zobowiązani do przestrzegania punktu 5. (Traktatu), który oznacza wzajemną obronę". - To nie są tylko słowa, to są również czyny - oświadczył prezydent USA.

 

USA i Polska są zdania, że sankcje przeciwko Rosji powinny pozostać do czasu aż porozumienie z Mińska będą wypełnione - powiedział prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z Andrzejem Dudą

 

- Będziemy działać razem z Niemcami i Francją na rzecz rozstrzygnięcia konfliktu na Wschodniej Ukrainie - podkreślił Obama.

 

PAP

 

 

 

 

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie