Mogherini: ws. bezpieczeństwa możliwe szczególne partnerstwo UE z Londynem

Polska
Mogherini: ws. bezpieczeństwa możliwe szczególne partnerstwo UE z Londynem
PAP/Bartłomiej Zborowski

- W sprawach bezpieczeństwa widzę możliwość szczególnego partnerstwa UE z Londynem po Brexicie - powiedziała podczas piątkowego wystąpienia w Warszawie szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

- Byłaby to jednak współpraca z zewnątrz, bez możliwości wpływania na decyzje dot. wspólnych polityk UE - zastrzegła.

 

Wysoka przedstawiciel UE ds. międzynarodowych była pytana o przyszłość relacji pomiędzy Brukselą a Wielką Brytanią podczas towarzyszącego szczytowi NATO w Warszawie Forum Eksperckiego Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

 

- To, co jest dla mnie jasne, to (...) że musi być jasna granica pomiędzy byciem wewnątrz wspólnoty a byciem poza nią. Nie może być mowy o pół-członkostwach ani o członkostwach a la carte. Jeśli jesteś członkiem, jesteś nim w pełni - w pełni uczestniczysz w podejmowaniu decyzji i masz pełne prawo do wszelkich korzyści wynikających z członkostwa - oceniła Mogherini.

 

"Szczególne relacje, bliskie przyjaźnie i partnerstwa"

 

- Jeśli nie jesteś członkiem - możemy wypracowywać bardzo szczególne relacje, bliskie przyjaźnie i partnerstwa, i tu na pewno polityka bezpieczeństwa stanowi dosyć naturalną przestrzeń współpracy. Ale bez członkostwa nie możesz brać udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących wspólnej polityki bezpieczeństwa UE - mówiła.

 

Szefowa unijnej dyplomacji zaznaczyła, że na jednoznaczną odpowiedź na pytanie o kształt przyszłych relacji między UE a Londynem jest za wcześnie i że to strona brytyjska będzie musiała w pierwszej kolejności zdefiniować, w jakim kierunku będzie chciała podążać, jeśli chodzi o relację z Brukselą.

 

"Nie widzimy klarownych instytucjonalnych następstw referendum"

 

- W tej chwili widzimy rezultaty referendum, ale nie widzimy klarownych instytucjonalnych następstw referendum. Bez znajomości stanowiska nowego rządu brytyjskiego nie sposób myśleć o tym, co dalej - powiedziała.

 

- W momencie, w którym instytucje brytyjskie zdecydują o kierunku i czasie swoich działań, rozpoczną się rozmowy o tym, jak rozmontować członkostwo, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy, i rozpoczną się skomplikowane negocjacje; negocjowane będą musiały być także relacje UE z Wielką Brytanią jako z krajem trzecim - dodała Mogherini.

 

Jak podkreśliła, do czasu zakończenia negocjacji dotyczących Brexitu "Wielka Brytania pozostaje pełnoprawnym członkiem UE", w tym w wymiarze kształtowania polityki międzynarodowej Unii.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie