Macierewicz: Sojusz jest strukturą obronną, która jedynie odpowiada za zagrożenia

Polska
Macierewicz: Sojusz jest strukturą obronną, która jedynie odpowiada za zagrożenia
PAP/Jacek Turczyk

- NATO jest formacją, sojuszem, strukturą obronną, defensywną, taką, która jedynie odpowiada na zagrożenia, aby bronić swoich członków - powiedział w piątek szef MON Antoni Macierewicz. Zadeklarował, że Polska chce być solidarna w działaniu na rzecz pokoju i bezpieczeństwa.

Minister obrony zaznaczył, że szczyt NATO w Warszawie rozstrzygnie o trwałej obecności wojskowej Sojuszu na flance wschodniej, ale także o tym, jak będzie zabezpieczona flanka południowa.

 

- Polska podkreśla, że jesteśmy gotowi współuczestniczyć w takim wymiarze, w jakim jesteśmy do tego przygotowani, na ile nas stać, solidarnie w obronie, w działaniu na rzecz pokoju i bezpieczeństwa, stabilizacji, także flanki wschodniej - zadeklarował szef MON.

 

 

- Cztery bojowe grupy batalionowe, które mają stacjonować na flance wschodniej oraz ciężka brygada amerykańska, która będzie także na tym terenie stacjonować, będą miały, jako swój główny punkt odniesienia, jako swoje główne centrum dowodzenia, właśnie miejsca sytuowane w Polsce - powiedział Macierewicz.

 

W jego ocenie sprawia to, że polska odpowiedzialność za flankę wschodnią, za współdziałanie sił NATO i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, od tego momentu nabiera szczególnej wagi.

 

- Nasza determinacja, aby bronić niepodległości, pokoju, ładu i systemu demokratycznego w Europie i na świecie jest potwierdzana - bo musi być potwierdzana we współczesnym świecie - także siłą zbrojną gotowością do walki wtedy, gdyby było to konieczne - podkreślił Macierewicz. Wyraził też nadzieję, że "odstraszenie wystarczy, tak, aby nikt nie zagroził Polsce i NATO".

 

PAP, foto: PAP/Jacek Turczyk, wideo: Polsat News

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze