Islandia: kolorowe ulice na ratunek mewom

Świat
Islandia: kolorowe ulice na ratunek mewom
Flickr.com/Konstantinos Dafalias

W zachodniej części Islandii pomalowano na kolorowo trzy odcinki drogi, by ratować rybitwę popielatą. Ten rzadki gatunek ptaków uwielbia bowiem ciepło asfaltu, przez co masowo ginie na coraz bardziej ruchliwych islandzkich drogach. O tym nowatorskim pomyśle naukowców z Islandii informuje portal BBC News.

Rybitwa popielata masowo ginie podczas wędrówek po asfaltowych trasach, a jej obecność na drogach utrudnia ruch samochodowy.

 

Na półwyspie Snaefellsnes, gdzie m.in. występują te rzadkie ptaki, od niebezpiecznych wędrówek po drogach mają je odstraszać poziome pasy w trzech kolorach: czerwonym, żółtym i białym. Badacze pomalowali w ten sposób długi odcinek trasy wiodący wzdłuż półwyspu od strony zachodniej.

 

Jeśli akcja okaże się sukcesem takich dróg będzie więcej

 

Studentka biologii Hanna Kristrun Jonsdottir tłumaczyła BBC, że asfalt przyciąga ptaki, gdyż jego nawierzchnia jest bardzo ciepła, a ciemny kolor daje poczucie kamuflażu młodym mewom, które mają ciemniejsze upierzenie.

 

Według biologa Kristinna Olafura Kristinssona lato to doskonały czas, by sprawdzić, jak ptaki reagują na wielobarwne drogi. Jeśli eksperyment się powiedzie, kolorowe drogi mogą pojawić się też w innych częściach Islandii - dodaje.

 

Mewa rekordzistka

 

Rybitwa popielata to niewielki gatunek, którego dorosłe osobniki ważą niespełna 100 g. Pomimo skromnej postury ptaki znane są z dalekich migracji.

 

W czerwcu naukowcy z Newcastle University odkryli, że jeden z przedstawicieli tego gatunku mewowatych przeleciał rekordowy dystans 96 tys. kilometrów. Pokonał trasę między Northumberland na Wyspach Owczych a Morzem Weddella w Antarktyce.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie