Zastrzeleni przez policjantów. Obama głęboko zaniepokojony śmiercią Afroamerykanów

Świat
Zastrzeleni przez policjantów. Obama głęboko zaniepokojony śmiercią Afroamerykanów
Internet

Po kolejnym incydencie, gdy z rąk amerykańskiej policji zginął Afroamerykanin, Biały Dom zapewnił w czwartek w oświadczeniu, że prezydent USA Barack Obama jest "głęboko zaniepokojony". W ostatnich dniach policjanci zastrzelili dwóch Afroamerykanów.

"Wszyscy Amerykanie powinni być głęboko poruszeni z powodu zastrzelenia Altona Sterlinga w Baton Rouge w Luizjanie i Philando Castilego w Falcon Heights w Minnesocie. Zbyt często byliśmy świadkami takich tragedii, a nasze serca są z rodzinami i społecznościami, które doświadczyły tej bolesnej straty" - głosi komunikat opublikowany na stronie Białego Domu.

 

Ostatnie wydarzenia uwidaczniają "poważny problem", z jakim boryka się amerykańskie społeczeństwo, ale uznanie tego problemu nie stoi w sprzeczności z "szacunkiem i uznaniem, jakie żywimy dla ogromnej większości policjantów, którzy każdego dnia ryzykują swoim życiem, by nas chronić" - oświadczył Obama.

 

W środę wieczorem na przedmieściu St. Paul, stolicy stanu Minnesota, policjant podczas zatrzymania postrzelił 32-letniego Afroamerykanina Philando Castilego. Rannego zabrano do szpitala, gdzie później zmarł. Według policji na miejscu znaleziono pistolet.

 

"Próbował wyjąć z kieszeni portfel"

 

Partnerka postrzelonego częściowo nagrała zdarzenie. 10-minutowe nagranie wideo - pokazane na żywo na Facebooku i wkrótce potem umieszczone na YouTube - ukazuje rozmowę kobiety z policjantami, podczas gdy obok na siedzeniu kierowcy widać zakrwawionego Castilego, w stronę którego policjant kieruje pistolet.

 

Kobieta mówi, że jej partnera właśnie zatrzymano z powodu rozbitego tylnego światła i że miał w samochodzie broń, na którą miał pozwolenie. - Próbował wyjąć z kieszeni dowód tożsamości i portfel. Powiedział policjantowi, że sięga po portfel, a funkcjonariusz postrzelił go w ramię - opowiada. W dalszej części filmu słychać, jak policjant mówi kobiecie, by podniosła ręce, a w tle słychać przez chwilę płacz dziecka.

 

 

 

Wideo z tym nagraniem zostało w czwartek wyświetlone trzy miliony razy i wywołało szok w dzień po podobnym incydencie z Luizjany, gdzie we wtorek podczas próby zatrzymania policjant zastrzelił czarnoskórego sprzedawcę, 37-letniego Altona Sterlinga. Zdarzenie miało miejsce na parkingu przy centrum handlowym w Baton Rouge. Film z tej akcji, ukazujący dwóch białych funkcjonariuszy podczas zatrzymania Sterlinga, również trafił do internetu. Ze względu na jego drastyczność, nie zdecydowaliśmy się go pokazać.

 

Gubernator chce śledztwa federalnego

 

Ok. 200 ludzi zebrało się w czwartek przed siedzibą gubernatora stanu Minnesota w St. Paul, Marka Daytona, w proteście przeciwko zastrzeleniu mężczyzny. "Bez sprawiedliwości nie ma snu" - skandowali zebrani. "Marku Daytonie, czy ciebie to obchodzi?" - wołali.

 

Tego dnia gubernator zwrócił się do ministerstwa sprawiedliwości USA o wszczęcie śledztwa federalnego w sprawie śmierci Castilego. W środę ministerstwo wszczęło śledztwo dotyczące Sterlinga.

 

Jak podaje portal BBC, każdego roku w Stanach Zjednoczonych od kul policjantów ginie ponad tysiąc osób, wśród których nieproporcjonalnie dużą liczbę stanowią Afroamerykanie. Śmierć wielu czarnoskórych zabitych przez amerykańskich policjantów w ciągu ostatnich lat wzmogła napięcia na tle rasowym i doprowadziła do licznych manifestacji, które wielokrotnie przeradzały się w zamieszki.

 

Użycie siły przez amerykańskie siły bezpieczeństwa przeciwko Afroamerykanom w miastach od Ferguson w stanie Missouri po Baltimore i Nowy Jork jest - jak pisze agencja Reutera - przedmiotem drobiazgowego dochodzenia.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie